Později se návštěvnost zvýšila až na 25 000 diváků. Kapacita stadionu byla 30 000, ale to by znamenalo, v případě, že se odečtou malé děti, velmi staří občané a většina žen, že by na ploché dráze bylo celé město. Jsou to počty diváků, kterým se fotbal a hokej ani nepřiblížily.

Na rozdíl od silničních motocyklových závodů (triangl na Litvínovické silnici nebo okruh na Hluboké), kde divák vidí jezdce jen krátce jednou za okruh, na ploché dráze má o situaci přehled po celou jízdu. Dráha měla elipsovitý tvar 
o délce 485 m a šířce 16 m. Tribuna měla kapacitu 1 000 sedících diváků. V roce 1956 bylo na ploché dráze zařízeno večerní osvětlení. První večerní závod se uskutečnil dne 18. září 1956. Přišlo 25 000 diváků.¨
Budějovice měly první plochodrážní umělé osvětlení.

V letech 1957 a 1958 si Tatran KOH-I-NOOR vybudoval uvnitř oválu ploché dráhy atletickou dráhu. Obě byly škvárové. V roce 1966 byla škvára ploché dráhy nahrazena pískem, který umožnil rychlejší a bezpečnější jízdu než ve vyježděných rýhách na škváře.

Českobudějovičtí jezdci se rychle dostali mezi elitu v republice. Jako tým Svazarmu zahájili 1. ligu dne 6. června 1956. V družstvu v 1. lize v roce 1960 byli František a Roman Irmišové, Bláha, Průcha, Slunéčko, Kubíček, Mičan, Schmidtmayer, Krnáč, Černý, později Holub, Uhlíř a další.

Kdysi: Plochá dráha při slavnostním otevření.

Na zahajovací závod na pískové dráze v roce 1966 přišlo 7000 diváků, což ve srovnání s návštěvností v 50. letech bylo „málo", ale byla zlatá 60. léta, jiné zájmy a kupř. na fotbal chodilo jen pár stovek, ne-li desítek, lidí. Dynamo bylo v divizi 5., Lokomotiva 11. a Igla 13.

Ve zlatých 60. byla plochá dráha zaplněná, asi 20 000 diváky, když zde roku 1964 končila etapa Závodu míru W-B-P a šlo se na Smolíka. (V Liberci přišlo na Smolíka 30 000 diváků.) Po letech se totiž objevil výborný český cyklista – Jan Smolík. Všude bylo „Smolíčku, pacholíčku, dojeď do Prahy ve žlutém tričku."

Před Závodem míru 1964 byl vybudován vjezd na stadion. Sice dobře, ale hned jak vjeli závodníci na dráhu, na škváře podklouzli a popadali, další letěli přes ně. Jan Smolík „valnou hromadu" objel.

Na ploché dráze jezdily po roce 1960 také speciálně v Motoru vyrobené mopedy. Toho roku se na vnitřní ploše konala spartakiáda, když předtím se rekonstruovala zajímavá tribuna z roku 1947, která stála původně na hřišti Dynama 
u plynárny a pak na Dlouhé louce jako tribuna pro vojenské přehlídky.

Poslední závod plochodrážní extraligy se jel dne 1. července 1973. To se ovšem nevědělo, že je to naposled. Délka ploché dráhy se měla či spíše musela zkrátit na mezinárodní délku 400 m, na což nedostal oddíl dotaci a vlastní peníze nestačily. Navíc rok po Závodu míru v roce 1965 byl na základě stanoviska Technického zkušebního ústavu v Praze vydán zákaz používání tribuny. Plochá dráha byla označena jako nevyhovující v roce 1976. Historická tribuna byla odstraněna v roce 1986. To se za těch 21 let, kdy se na ni nesmělo, mohla opravit.

Podle projektu byl stadion určen i pro cyklisty. V plánu radnice byl také na Dlouhé louce lyžařský skokanský můstek, malá ZOO, vegetační bludiště a pionýrská dráha. Plány měla radnice velké, ale postavila se jen pionýrská dráha (byla později tiše zrušena) a plochá dráha, která se stala ve městě pojmem pro až 25 000 diváků.

Máte doma staré záběry Českých Budějovic a chcete je zveřejnit v tomto seriálu? Není nic jednoduššího. Kontaktujte nás a přijďte do redakce. Vaší pamětihodností se následně potěší čtenáři sobotního seriálu Putování městem. Příště se zastavíme na Wilsonově náměstí.

JAN SCHINKO