„Přišla jsem si pro příspěvky na dítě, které už jsme měli mít vyřízené v srpnu, ale jelikož už v srpnu tu byly dvouhodinové fronty a v šestinedělí se tady s dítětem čekat nedá, tak doufáme, jestli se to uvolní. Tady je to na hodinu a čekání s dítětem na úřadě je opravdu radost,“ kroutí hlavou Klára Svobodová z Českých Budějovic.


Na úřad si přišla s kamarádkou vyřídit také rodičovský příspěvek. Kočárky se spícími dětmi nechaly před budovou a střídavě odbíhají k úřednickým přepážkám.
„Vzhledem k tomu, že nemám kam jít do práce a plánuju další dítě, nechala jsem si to na tři roky,“ říká matka sedmnáctiměsíční holčičky Daniela Kovářová.


Rodičovský příspěvek totiž na konci roku podle zákona o tzv. třírychlostní dovolené zaniká a úplně všichni rodiče o něj musí žádat znovu.

Přijdou o peníze

„Štve mě to, protože přijdu o poloviční příspěvek a nemůžu si skoro ani přivydělat,“ zlobí se Hana Tošilová z Českých Budějovic nad změnou v rodičovských dovolených. Se svou 30měsíční dcerkou Veronikou totiž spadá do kategorie, kdy si už nemůže vybrat. Do tří let věku dítěte bude pobírat 7800 a následně pak už jen polovinu, tedy 3800 Kč měsíčně.


Paní Tošilové ale vadí ještě další věc. „Zarazilo mě, že už se zase vrací to, co bývalo kdysi. Že už se smí děti dávat do školky jen na pět dní v měsíci. Teď do konce prosince jsem mohla dávat dítě klidně na dvacet dní v měsíci, aniž by nám snížili rodičovský příspěvek,“ vysvětlila důvod, kvůli kterému se přišla informovat na úřad.


Při čekání se maminky obrní trpělivostí a potřebnou výbavou. „Člověk musí mít hodně pití, hodně knížek na čtení a hodně sušenek,“ směje se. „Dneska je to dobré, ale minule, když jsme byli žádat o dávky na děti, jsme tu strávili tři hodiny,“ dodává.

Čekat by nemuseli

„Je tu hodně lidí, ale nemuseli by čekat,“ říká Yvona Pražáková, vedoucí oddělení státní sociální podpory českobudějovického úřadu práce. „Stačí podat žádost na infocentru nebo na podatelně, to je úplně bez čekání. Anebo ji můžou zaslat poštou,“ vysvětluje Pražáková.


Rodiče za úředníky přicházejí osobně, protože se bojí, že nevyplní žádosti správně a úřednické řeči na formulářích nerozumí. „Proto uvádějí do žádosti své telefonní číslo. My jim zatelefonujeme, co jim chybí, oni to mohou zase poslat poštou a vůbec sem nemusejí chodit,“ dodává Pražáková.

Čas je do března

„Já budu o rodičovskou žádat třikrát!“ rozhořčuje se Klára Svobodová, když se vrací z úřadu. Právě teď jí totiž končí mateřská dovolená. „Do konce roku musím zažádat o starou rodičovskou, v lednu o novou a pak ještě jednou, až se budu rozhodovat, na jak dlouho budu s dítětem doma,“ vypráví udiveně kamarádce .


Aby nový příspěvek dostali rodiče v lednu, musejí o něj požádat do konce ledna 2008. Když to nestihnou, mají čas ještě do konce března 2008. Příspěvky se vyplácejí totiž ještě tři měsíce zpětně.