Už po šestnácté se konalo jarní splutí řeky Malše.

Do známého poutního místa přilákala akce tentokrát trochu jiné poutníky, než na jaké jsou v Římově zpravidla zvyklí. Místo cesty po zdejší proslulé křížové cestě se stovky vyznavačů lodí a pádel vydaly z Římova po mokré cestě po Malši směrem na České Budějovice.

Motorkáři

„Je to, jako když mají srazy motorkáři. Vodáci mají sraz tady,“ komentoval účast několika set vodáků na sobotní akci Rudolf Procházka z Českých Budějovic.

Jako první vyjeli ze shromaždiště staří vodáci, zvyklí i na doby, kdy po půjčovnách nebylo ani vidu, ani slechu a každý si musel loď k vodě dopravit sám. Vyrazili společně s vodou, kterou odpouští Římovská přehrada, aby využili vyšší stav vody.

„Jsem tu asi po třetí. Je to událost jara. Vždycky se tu potkají úplně všichni,“ poznamenal k louce zaplněné kánoemi, rafty i nafukovacími čluny Kamil Houška. „Letos je tu víc lodí než vloni. Za nás je to minimálně dvě stě padesát účastníků,“ uvedla za jednu z půjčoven – Ka servis, Eva Farkačová. „Pořádající je Votus, jsou tu i Pirát, Ontario, Plastex,“ vyjmenovala další půjčovny Farkašová.

Ne všichni si ale mohli dopřát potěšení jarního svezení. „Mrzí mě, že nejedu na vodu a musím dělat řidiče. Není to jednoduchý v týhle firmě,“ uvedla s úsměvem na adresu sestry Tereza Farkačová a v nadsázce dodala, že majitelé firmy zaměstnali rodinu a nyní své zaměstnance šikanují. „Vždycky musím řídit,“ posteskla si mladá dívka.

Mnozí si ale dovezli loď po vlastní ose. „Jsme tu letos poprvé,“ poznamenal při nafukování raftu Pavel Vondrášek z Českých Budějovic. „Přemluvil jsem kamarády,“ komentoval účast za posádku iniciátor Radek Ševčík. A část z přítomných se spokojila i jen s technickou asistencí. „Jenom pomáhám kolegovi dovézt loď z Plava, letos už po čtvrté,“ řekl Deníku Stanislav Šustr.

Právě v Plavu pak byla připravena countryová kapela Bryčka, která se starala o doprovodnou kulturní stránku vodácké akce, podobně jako v minulém roce.