Hodiny na budově radnice ukazují devátou a starou historickou dlažbu zaplňují historická vozidla. Přímo od Samsona totiž odstartovaly dvě skupiny milovníků staré techniky, kteří se zúčastnili sobotní akce Na kolech po knihovnách regionu.

Akce, která měla za úkol zviditelnit a propagovat malé obecní knihovny, odstartovala právě v Budějovicích a směřovala do cíle v Prachaticích.

Jedna skupinka veteránů tak měla trasu vytyčenou směrem přes Zlivsko, druhá skupina se pak vydala na Lhenicko. A právě tudy vyrazil po menších knihovničkách i Karel Mika z Dobré Vody u Českých Budějovic na svém motocyklu Praga BD 500 se sidecarem z roku 1932.

„Motorka se dochovala v původním stavu. Dědeček mojí manželky pragovku koupil v době krize, rodinu tím tehdy překvapil, protože se vlastně nevědělo, kde na ni vzal peníze. Ale v té době dědeček koupil tu nejluxusnější sajdkáru, co se v té době dělala u firmy Tlustoš,“ vyprávěl Mika při jedné ze zastávek v Čakovci. „Protože firma Tlustoš sídlila v Praze ve Kbelích a právě dědeček také bydlel ve Kbelích a pravděpodobně se s panem Tlustošem znali. Ale určitě to je nejluxusnější sajda z té řady,“ sypal historky z rukávu teprve třetí majitel motocyklu z roku 1932. „Ale já jsem ji nekoupil, takže by se dalo říci, že vlastně jen provozuji motorku svého tchána. A dá se předpokládat, že pragovku zase po mně zdědí další generace,“ usmál se Mika.

Praga 500 BD má ale za sebou další zajímavou historii. Ta se tentokrát týká samotné druhé světové války.

„Už manželčin dědeček, když mi motorku předával, tak mi ukazoval díry do sajdy, které nemám zamazávat. Protože díry, to je památka na nálety amerických bombardérů na Prahu někdy první jarní den roku 1945,“ popisoval Mika další zajímavost u svého stroje. „Samotná motorka přežila je díky tomu, že nad přístřeškem, kde stála, rostl strom. A bomba prý tehdy explodovala přímo v koruně stromu a šrapnely se vějířovitě rozprskly a proděravěly tu sajdu. Tenkrát ve Kbelích zemřelo strašně lidí. Tchán si dodnes pamatuje dost věcí, až mě z toho mrazilo, když mi to vyprávěl,“ uvedl fanoušek histrorických motocyklů.

Pokud by měl někdo o motocykl zájem, rozhodně nepochodí. Rodinný skvost se jménem Praga není na prodej. „Prodat to? Byl bych blázen, takové věci se neprodávají! Radši bych prodal všechny auta, motorky, co mám. Praga by šla opravdu naposledy, až bych neměl co jíst,“ usmál se Mika.