Ač bylo její složení předtím projednáváno v zastupitelských klubech a následně v kompromisní variantě schváleno i zastupitelstvem. Odůvodnil to tím, že dostal nové informace o neúspěšných soudních sporech, které vede teplárna s bývalým představenstvem. Pavel Matoušek (ANO 2011) se k věci vyjádřil v rozhovoru pro Deník.

Stojíte si nadále za svým rozhodnutím? 
Byl jsem si vědom, ze budu vystaven účelové kritice koaličních partnerů o tom, že toto rozhodnutí způsobilo škodu. Přesto říkám, že jsem své rozhodnutí odpovědně zvážil, a ve světle informací, které mám nyní k dispozici, o 18 milionech zřejmě nesmyslně utracených za soudní spory, je považuji za správné. Nejen vůči svým spolustraníkům, ale především vůči občanům města, pro něž musí být Teplárna fungujícím podnikem a ne politickým kolbištěm.

Jak se k problematice teplárny stavěl klub ANO 2011?
V celém minulém týdnu a pak i na zastupitelstvu jsme se dostávali k informacím o teplárně, které nám koaliční partneři zjevně předem nesdělili. Přestože já osobně a část klubu jsme měli již v pondělí na řešení této situace jiný názor, ještě jsme podpořili kompromisní návrh v zájmu zachování koalice na zastupitelstvu města. (z nominace do dozorčí rady byli vyňati jeden zástupce HOPB a jeden zástupce TOP 09 pozn. red.)

Opravdu byly skutečnosti, které jste se dozvěděl od pondělí do středy, tak závažné, že jste o své vůli učinil tak neobvyklý krok?
Velmi mě znepokojilo, když jsem zjistil, ze dokonce existuji písemné podklady představenstva, ve kterých nedoporučuje podání žalob, na nichž dozorčí rada trvala a jejichž náklady, náklady za právní služby, dosahují částky 18 milionů korun od roku 2011 dosud.

Je zřejmé, ze politické tlaky byly mnohem větší, než naši koaliční partneři přiznávají. Zastupitelstvo města a především členové za ANO 2011 neměli při svém rozhodování v pondělí všechny relevantní informace o stavu v teplárně, neměli jsme je ani my, tedy primátor a náměstci za ANO 2011. Byly nám zjevně zatajeny. Za těchto nově zjištěných okolností a na základě dalších informací obdržených na valné hromadě jsem považoval za nutné celou záležitost ještě jednou projednat v našem zastupitelském klubu. Cítím, že pokud by tyto věci byly známé již před pondělním zastupitelstvem, mohlo by to mít vliv na rozhodnutí řady mých kolegů. Neschválení dozorčí rady k novému projednání dává možnost.

Musel jste ale tušit, že přijde nějaká reakce. Byl jste připraven i na to, že padne návrh na odvolání z postu náměstka?
Nepředpokládal jsem, že tento návrh bude na radu města hned druhý den předkládán, a už vůbec jsem nepočítal s tím, že návrh bude podáván a podpořen mými kolegy za ANO. To vše bez mé účasti, bez mého vysvětlení. Podotýkám, že na toto mimořádné jednání jsem byl řádně omluven.

Budete se ještě pokoušet zvrátit návrh na vaše odvolání z funkce náměstka?
Ano, nepochybně. Určitě budu své kroky uvnitř hnutí ANO obhajovat. Pro výsledek případného hlasování zastupitelstva bude velmi důležité, jakou budu mít podporu v zastupitelském klubu a v členské organizaci hnutí.

K samotnému hlasování na valné hromadě chci říci, že zastupitelstvo města mi dalo právo hlasovat na valné hromadě teplárny. Já jsem toho práva, kterého si samozřejmě nesmírně vážím, využil a hlasoval jsem plně v souladu s mým svědomím a vědomím na základě nových skutečností. Jsem přesvědčen, že jsem tímto postupem zabránil poškození zájmů a dobrého jména našeho města i Hnutí ANO 2011.

Mé důvody projednám blíže nejprve uvnitř hnutí, poté v radě města, na zastupitelstvu a následně s nimi seznámím i veřejnost.

Chystáte se momentálně opustit zastupitelský klub ANO 2011?
Nechystám.

Nedávno jste byl zvolen v hnutí předsedou místní části České Budějovice, zůstanete v této funkci?
Nepředpokládám, že bych se této funkce vzdal. A pevně věřím, že k žádnému odvolání jak z postu náměstka, tak případně z postu předsedy místní organizace ANO v Českých Budějovicích po tom, co vše vysvětlím, nedojde.

Chybějící dozorčí rada je pro teplárnu komplikací, jste si toho vědom? Je třeba nahradit odvolané členy.
Teplárnu řídí představenstvo, ne dozorčí rada. A jsou tu pořád ještě dva měsíce času, kdy je možné novou dozorčí radu jmenovat. Předpokládám, že se tak stane na nové valné hromadě teplárny 15. července 2015.