„Pro mě by to určitě mělo cenu,“ říká Pavel Stibůrek z Českých Budějovic o plánu radnice, zavést na Dobrovodském potoce tak zvaný hlásný profil. Znamenalo by to rychlejší varování obyvatel v okolí toku, že se blíží velká voda.

„Místní hlásný profil v podobě pevné vodoměrné stanice se nyní buduje,“ popsala aktuální stav prací tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Stanice vzniká na Dobrovodském potoce, pod mostem, který se nachází na rozhraní Českých Budějovic a Dobré Vody v sousedství ulice U Křížku.

Velká voda hlášená policii

Stanice začne sloužit svému účelu od letošního května. Je spojena železobetonovou šachtou s korytem potoka a vybavena ultrazvukovým snímačem úrovně hladiny. „Informace o výšce hladiny budou bezdrátově přenášeny na řídicí pracoviště městské policie a zařazeny do centrálního varovného systému VISO,“ uvedl primátor Juraj Thoma. Primátor dodal, že zřízení místního hlásného profilu je reakcí na relativně časté vylévání Dobrovodského potoka po celé délce jeho toku.

Od povodní v roce 2002 už se Dobrovodský potok, který je níže po proudu na Pražském předměstí označován jako Dobrovodská stoka, vylil ze břehů několikrát. Ohrožené jsou pravidelně stovky garáží na Pražském předměstí i domy v Suchém Vrbném a podél Rudolfovské ulice. „Díky novému zařízení můžeme v dostatečném předstihu upozornit obyvatele a oni si tak mohou ochránit svůj majetek, například odvézt auta z garáží na Pražském předměstí,“ říká primátor k budoucímu hlavnímu využití varovné stanice.

Například lidé, kteří mají garáže podél stoky na Pražském předměstí by takové varování uvítali. „Jinak sem musíme běhat při povodni každou hodinu, abychom viděli, co se děje. Kdyby člověk s jistotou věděl, že se to dozví z městského rozhlasu, byl by klidnější,“ konstatoval včera pro Deník jeden z majitelů garáží na Pražském předměstí. „Teď byl asi dva roky pokoj, ale lepší by to bylo,“ říká další muž, který parkuje auto sice pod střechou, ale nebezpečně blízko vodního toku.

„Pro mě určitě by to mělo cenu. Je to rodinná garáž, po dědečkovi. Když jsem vyklízel věci po povodních v roce 2002 tak to bylo hrozný,“ říká Pavel Stibůrek, bydlící nedaleko ve Skuherského ulici a poukazuje na to, že se situací v lokalitě má dlouholetou zkušenost. Při včasném varování by prý mohl vypomoci i jeho tatínek, pokud by třeba sám majitel garáže nemohl přijet.

Náklady na stavbu stanice a nezbytné úpravy potoka jsou přes 1,1 milionu korun a téměř 900 000 korun uhradí dotace z programu na ochranu životního prostředí. Napájení stanice zajistí solární panel umístěný na střeše budovy v kombinaci s akumulátorem. Koryto potoka bude v úseku stavby, což je dvaadvacet metrů, chráněno kamennou dlažbou.

V rámci stavby například dojde také k úpravě veřejného osvětlení v okolí budoucí stanice.