Přes jedenáct let strávil v nacistických a komunistických žalářích brigádní generál Antonín Husník, který zemřel 29. března ve věku 89 let. Ve čtvrtek se s ním v plzeňském chrámu sv. Bartoloměje rozloučili příbuzní, přátelé a známí z armády, věznic a uranových dolů.

„Generál Antonín Husník aktivně bojoval proti hnědé i rudé totalitě,“ vyzdvihl jeho hrdinství na pohřbu plzeňský biskup František Radkovský. „Ať je jeho život stále inspirující pro mladou generaci.“

Lidskou statečnost zesnulého bojovníka proti totalitě potvrdil i generálporučík Radovan Procházka z Konfederace politických vězňů.
„Antonín Husník byl jedním ze strážců pokladu nejvzácnějšího – pokladu čistého svědomí,“ řekl.

„Byl to rovnej chlap,“ shodli se další smuteční hosté, političtí vězni Josef Podpěra a armádní generál Tomáš Sedláček, kteří prošli Leopoldovem, Valdicemi a uranovými doly na Jáchymovsku i Příbramsku. „Ve vězení jsme se míjeli a poznali se až po roce 1989, kdy jsme pracovali v Konfederaci politických vězňů,“ říká Tomáš Sedláček. Antonín Husník strávil za války 3,5 roku v německém vězení, když ho chytili v Maďarsku při cestě do západního odboje. Po válce vystudoval vojenskou akademii, po únoru 1948 byl komunisty ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 13 let za velezradu.

Životní osudy brigádního generála Antonína Husníka (17. 11. 1921 – 29. 3. 2011) z Plzně přiblíží dnes ČT 2 od 21 hodin v pořadu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Díl nazvaný Chtěl jsem být blanickým rytířem vypráví o muži, který prošel vězeními dvou totalit – nacistické i komunistické.