Za války se obětovali v boji za vlast a demokracii, protože věděli, že život v porobě a totalitě je horší než smrt za svobodu. Památku hrdinů si každoročně připomínáme i při výročí vzniku Československa dne 28. října.

Vzpomínkové akce před radnicí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se zúčastnil také Rudolf Šindelář (92), předseda jihočeské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu.

Depeše do Moskvy
„Vážíme si všech našich členů, kteří se obětují pro náš svaz a republiku,“ říká Rudolf Šindelář. „S ohledem na stáří odbojářů a jejich řídnoucí řady je ale stále obtížnější udržovat v povědomí lidí zásady demokratické společnosti. Vážíme si přínosu našich členů v celonárodním úsilí a vděčnost vyjadřujeme i morálním oceněním ve formě pamětních medailí Českého svazu bojovníků za svobodu,“ pokračuje Rudolf Šindelář.

Ocenění si medaili převzali už ve středu v Českých Budějovicích v budově vojenského velitelství v Žižkově ulici.

Mezi osmnácti laureáty byl účastník II. odboje Ladislav Janouch (90) z Tábora. „Byl jsem studentem táborského gymnázia a jako dobrovolník jsem se zúčastnil už květnové mobilizace v roce 1938,“ říká Ladislav Janouch.
„Byl jsem ve strážní službě. Za války jsem působil v odboji na Táborsku i v Praze, kde jsem se zúčastnil Květnového povstání. Byl jsem v Praze v ČKD totálně nasazen. Získával jsem informace o výrobě, které se posílaly do Anglie a Moskvy. Šlo nám o kejhák. Vím, o čem mluvím, vždyť půl metru ode mne v kanceláři zatklo gestapo vedoucího dílen, který byl také v protinacistickém odboji. Kdyby mě a ostatní při výslechu prozradil, nemusel jsem už tady být,“ zdůrazňuje Ladislav Janouch hrdinství obětí boje proti nacismu.

Podpis od zesnulé
„U nás v Táboře bylo popraviště, kde postříleli mnoho lidí po atentátu na Heydricha. Příští rok v květnu si připomeneme 70. výročí těchto událostí. Stále nás ubývá, ale kvůli památce lidí, co obětovali život za vlast a svobodu, ve svazu stále pracujeme,“ shoduje se Ladislav Janouch s Rudolfem Šindelářem.
„Hodně si vážím i toho, že průkaz k medaili mi podepsala nedávno zesnulá předsedkyně svazu Anděla Dvořáková,“ dodává s pohnutím Ladislav Janouch.

Ocenění medailí: Miroslav Adámek, Vojtěch Brodzianský, Josef Činčár, Leo Horáček, Irena Hrbáčková, Ladislav Janouch, Vladimír Jeřábek, Karel Musil, Josef Ondrýsek, Zdeňka Procházková, Zdeněk Říha, Ferdinand Stasek, Ludvík Szingert, Marie Traplová, Hana Tvrská, Pavel Vaněk, Růžena Venturová, Hana Vondrušková