Edwin OttaEdwin OttaZdroj: Deník

Debata o čestném občanství v jihočeské metropoli pro někdejší kosmonautku a dnes ruskou poslankyni zabrala skoro hodinu. O věci už se přitom jednalo poněkolikáté, takže si troufám říci, že už předem se vědělo, kdo s jakými argumenty přijde.

Rozhodně nechci snižovat symbolickou rovinu diskuse o tom, jestli má čestnou občankou města zůstat ruská poslankyně, která otevřeně podporuje Vladimíra Putina a jeho agresi vůči Ukrajině. Ale opakování týchž argumentů stále dokola na mě chvílemi působilo tak, že zastupitelé snad nemají ani nic lepšího na práci. A podle mého soudu to bylo bez rozdílu politické váhy a příslušnosti účastníků diskuze.

Nevadilo by mi, kdyby se účastníci debaty věnovali se stejnou vervou i jiným a mnohem závažnějším problémům Českých Budějovic. Ale takhle mi to připadalo trochu divadelní. Třeba ve chvíli, kdy se jeden z debatujících rozohnil ve stylu Gustáva Husáka, nebo jindy, kdy dotyčný zdůraznil, že už nic říkat nechtěl, ale ještě něco říci musí (několik případů). Zejména však ve srovnání s tím, že prodej městských pozemků za třicet milionů korun spláchla debata sotva poloviční…