Důležitý je také čas. Trávit v práci celých osm hodin se nikomu nechce. V létě je dobré být doma brzy, zajít si na něco k pití, stihnout třeba poslední paprsky slunce a trochu se opálit. Třetí podmínkou je místo. Každý rád pracuje v příjemném prostředí a s milými lidmi. Práce musí bavit a taky jít od ruky.

Samostatnou kapitolou jsou zahraniční brigády. Ty nabízejí slušné peníze a když někdo není sympatický, člověk snadno udělá, že mu nerozumí. Mám kamaráda, který se manuální práce bojí jako čert kříže a ani sebepříjemnější kolektiv ho na déle než čtrnáct dní do práce nedostane. Pro něj a jemu podobné mám jednu malou radu, která bude mít pozitivní vliv na neznámá manželství.

Časově omezenou brigádou je darování spermatu. Od roku 2030 se sperma podle lékařských prognóz vykupovat nebude. Dneska vytrvalý čipera dostane pět set za dávku, tedy dvakrát víc než za gram marihuany.

Nevýhodou je zřejmá diskriminační rovina této práce. Žena je pouze a jen příjemce. Přesto si však tuto brigádu, narozdíl od mytí aut, můžeme spojit se zázrakem umělého oplodnění. A u toho se na výdělek nekouká.

Taseáš Nový