Nemám nic proti stávkujícím, skoro bych řekl, že jejich jednání schvaluji. Dělat učitele není tak jednoduché, jak se mnohým lidem zdá. Ale k akci samé mám připomínky.

Někdy mi školské odbory připomínají chytrou horákyni. Jednodenní stávka, a ještě po neděli, silně připomíná prodloužený víkend. Pokud se ovšem učitelé například hromadně nevydají do center měst, kde by demonstrovali, nebo nevyrazí jako minule na školení.

Pokud má být stávka skutečně citelná, ať je poslední den školy a nevydává se vysvědčení, nebo ať trvá dva týdny…

To je ovšem druhá strana mince, ukázalo by se skutečné odhodlání učitelů bojovat a hlavně by se ukázala skutečná podpora odborářských šéfů. Ti mi někdy připadají jako generálové bez vojska, vedou stávku, které se nakonec vždy někdo zúčastní, a tak není úplným propadákem, ale účasti jednoznačně chybí jednota.

Až bude vedení školských odborů hodnotit úspěch nadcházející stávky, může začít třeba tím, co samo mohlo udělat lépe, pokud může nebo pokud vůbec chce. A co se týká učitelů, přinejmenším jednotu by podle mého pedagogové ke stávce téhle i budoucím přidat měli. Jestli chtějí a pokud si to ovšem odborové vedení vůbec zaslouží.