Týn nad Vltavou, Nový Dvůr, Purkarec, Nové Hrady nebo Složiště v Českých Budějovicích. Co mají uvedená místa společného? Golf. V návrhu Zásad územního rozvoje kraje je totiž na Českobudějovicku jmenováno hned několik uvažovaných golfových areálů.

Projekty na nová golfová hřiště se objevují s železnou pravidelností, ale jen některé se dočkají úspěšného uskutečnění. Příkladem může být zatím spící záměr na vybudování devítijamkového golfového hřiště u Úsilného nedaleko Českých Budějovic. „V poslední době se kolem toho nic neděje,“ uvedl starosta Úsilného Pavel Kašpárek. Potvrdil ale, že hřiště je zahrnuto v novém územním plánu obce.

Zemědělské pozemky, kde by hřiště mohlo vzniknout, ale mají vícero vlastníků a podle starosty by záleželo na jejich aktuálním postoji k plánům investora. Předjednaný projekt totiž před časem skončil odložen na neurčito.

Odborníci v této souvislosti upozorňují, že zřídit a udržovat golfové hřiště je nečekaně drahá záležitost, a má to i další úskalí. „Vůbec to není jednoduchá záležitost, ani to hřiště postavit,“ řekl Deníku Ladislav Ťupa, který je dlouholetým golfistou a v sezoně hraje téměř denně. Kvůli zimnímu tréninku dokonce otevřel v Českých Budějovicích i golfový simulátor.

Ťupa připojil, že všechna hřiště obsažená v plánu rozvoje kraje se určitě neudělají. „Nikdo do toho dnes nechce sypat peníze,“ zmínil Ťupa a připojil svůj názor, že je přitom dnes golf relativně levnější než třeba lyžování, pokud se srovnají náklady na vybavení a pobyt na hřišti a na sjezdovce.

Nejbližší golfové hřiště u Českých Budějovic se nachází v lokalitě Švábův hrádek. Jde ale jen o tréninkové hřiště, které nabízí odpalovací plochy a místa na trénink úderů na krátké vzdálenosti.

„Cvičné greeny jsme dělali v minulém roce, v provozu budou letos v květnu nebo v červnu,“ uvedl k vylepšení hřiště manažer klubu Ladislav Červený.

„Lidé už si sem našli cestu,“ dodal Červený s tím, že větší provoz na hřišti začal v minulém roce, kdy se zde uskutečnilo několik exhibic. Červený ale také varuje před přílišným optimismem. „Doba je taková, že golfistů už moc přibývat nebude. Když přibudou hřiště, golfisti budou rádi, ale majitelé nových hřišť budou mít problémy,“ řekl Červený a dodal, že na jihu Čech jsou velká osmnáctijamková hřiště například u Českého Krumlova nebo u Nové Bystřice. To se pravidelně umisťuje mezi deseti nejoblíbenějšími hřišti v České republice, ale ani tam se nehrnou každou sezonu davy nových zájemců o golf.

Největší klub v jižních Čechách existuje v Hluboké nad Vltavou. „Máme osm set členů, což je republikový nadprůměr,“ uvedl Antonín Loužek, ředitel společnosti, která hlubocký areál provozuje. Loužek dodal, že získat stálé členy je ale těžké a vznik nových areálů by možná mohl vést i k cenové válce, která by nakonec uškodila všem.

Na Českobudějovicku (to jest na území bývalého okresu ČB) je vymezeno návrhem Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje celkem sedm golfových areálů, a to Týn nad Vltavou, Purkarec, Nový Dvůr, České Budějovice – Švábův hrádek, České Budějovice – Složiště, Zvíkov – Ortvínovice a Nové Hrady. „V těsné blízkosti bývalého okresu České Budějovice jsou vymezeny další čtyři plochy pro golf,“ uvedl Radek Boček, který má na krajském úřadu zpracování Zásad územního rozvoje na starosti. Jde o Netolice – Podroužek, Třeboň – Břilice, Český Krumlov – Kvítkův dvůr a Mirkovice – Svachova Lhotka. Nejdále by měly být přípravy u areálu Mirkovice – Svachova Lhotka.

V rámci Jihočeského kraje však zaznělo i několik připomínek nebo námitek k návrhu areálů. Například ministerstvo životního prostředí navrhlo zmenšit zábor zemědělské půdy u golfové plochy Bělčice nedaleko Blatné. Nová hřiště totiž mají prakticky všechna vzniknout na zemědělské půdě, která by se musela nejdříve vyjmout ze zemědělského půdního fondu.

Zásady územního rozvoje kraje by měly být schváleny tento rok krajským zastupitelstvem.