Jak informoval mluvčí jihočeské centrály ŘSD v Českých Budějovicích Adam Koloušek, v souvislosti se škodami způsobenými graffiti neexistuje oficiální statistika. „Odstraňování graffiti u objektů, které spadají pod naši správu se pak provádí v rámci běžné údržby, nebo jednotlivé problémy řešíme individuálně,“ vysvětlil.

Škody nejdou velké

Samostatný rozpočet na odstraňování graffiti vyčleněn není. „Je tedy těžké spočítat náklady vynaložené pouze na odstraňování následků vandalismu. V případě silnic a silničního příslušenství nejsou škody jistě výrazné jako u Správy železnic a Českých drah,“ míní Koloušek.

V Jihočeském kraji má údržbu objektů pod správou ŘSD a tedy i odstraňovaní nevzhledných nápisů na starosti Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) 17 Chotoviny.

Chystají jejich odstranění

Jak doplnil vedoucí tohoto střediska Milan Tůma, jednotlivé obrazce na dálnici a příslušných stavbách evidují a chystají se letos odstraňovat. „Mapujeme je a fotíme, během pandemii jsme nezaznamenali výrazný přírůstek těchto maleb,“ přiblížil.

Likvidaci graffiti na majetku ve správě SSÚD plánují letos na podzim. „Předpokládám, že by se to mohlo realizovat v září. Nyní chystáme výběrové řízení na odbornou firmu, která se na tento obor specializuje,“ vysvětlil.

Různé metody

Barevné nápisy potom mizí různými technikami. „Buď se to provádí prostřednictvím chemie nebo přípravky na vodní bázi, technologie se volí především podle druhu povrchu,“ dodal Milan Tůma.

Zkoušeli aplikovat i tzv. antigraffiti nátěry. „Jejich cena ale neodpovídá následné efektivitě. Na porézních betonech protihlukových stěn mají minimální účinnost. Funkční jsou na mostech se skleněnými výplněmi. Z praxe ale víme, že barvu pouze rozpijí, úplně nezabrání jejímu nanesení,“ popsal s tím, že se plošné používání nevyplatí.