Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilého elektra se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Českých Budějovicích a následně v dalších krajských městech umístí červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty. O grafický návrh a samotné zpracování budějovického kontejneru, který stojí na Jiráskově nábřeží, se postaral umělec Jan Gruml (Slakinglizard). U slavnostního předání, které proběhlo v minulých dnech, byl přítomen mimo jiné náměstek primátora Ivo Moravec a vedoucí odboru správy veřejných statků Aleš Mikšátko.

Podle náměstka primátora Ivo Moravce jde o dobrý počin. „Možná někomu zajímavý kontejner usnadní rozhodnutí nadobro se zbavit nepotřebných věcí,“ říká Ivo Moravec.

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která je provozovatelem nejhustší veřejně dostupné sítě sběrných míst, se rozhodla projektem Umění třídit vypořádat hned s několika problémy. „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL, a dodává: „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”

O návrhy a realizaci maleb se postarali přední čeští výtvarníci a streetartoví umělci, které vedl Nikola Vavrous (Khoma). Kontejner pro České Budějovice, který znázorňuje lva vyskakujícího z erbu, jak požírá staré elektro a zapíjí ho Budějovickým Budvarem, zkrášlil výtvarník a ilustrátor Jan Gruml (Slakinglizard). Autor sborníku pohlavních portrétů žen nejen z ČR, knihy 69 vagín, se zúčastnil i známé soutěže Secret Walls, v rámci níž se probojoval až do finále. „Mám radost, když můžu svou barevnou prací zbořit šedé tóny ulic města a potěšit kolemjdoucí. Vidím v tom smysl,“ doplňuje k projektu Gruml.

Na výtvarných návrzích a realizaci se kromě Khomy a Slakinglizarda podílel i Ivan Svárovský (Yvans), Dalibor (MAX) Krch, Michal Filák (Prorok), Nelli Plevová (Vanelli) a Oto Vehovský (Phormel). Umělci se po vytvoření návrhů sešli v Roudnici nad Labem ve společnosti Meva, kde se červené kontejnery vyrábějí a repasují. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny a malby byly doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, ve které se kontejnery proměnily.

Po umístění kontejnerů, které bude probíhat v druhé půlce srpna, spustí ASEKOL hlasovací soutěž o nejoblíbenější kontejner. V soutěži budou moci obyvatelé celé České republiky vyhrát pro své město finanční dar ve výši 100 000,- Kč, který by měl být následně použit na environmentální či CSR aktivity v dané lokalitě. Všichni soutěžící si navíc každý týden zahrají o hodnotné ceny. „Obce a města Jihočeského kraje každý rok motivujeme v rámci soutěže Aktivní obec k osvětě a informování občanů o nutnosti sběru vysloužilého elektra, kdy obce a města s největším počtem vysbíraného elektra na osobu odměňujeme. Věříme, že originálně pomalované kontejnery v rámci projektu Umění třídit osvětě ještě více pomohou a také nás přiblíží občanům daných měst,“ konstatuje regionální manažer společnosti ASEKOL Pavel Peroutka. Soutěž, ve které mohou vyhrát města i jednotlivci, byla spuštěna 2. září 2019 na webových stránkách www.umenitridit.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více.