Graffiti se, nejen v Českých Budějovicích, mění z umění na nevítaný vandalismus. Pro krajskou metropoli představuje sprejerství velký problém. „Je to problém pro každé město. Strážníci se na něj zaměřují při pochůzkách a běžných kontrolách. funguje také městský kamerový systém, který se skládá ze třinácti kamer , které jsou umístěny na předem vytipovaných, problémových místech,“ uvedla včera mluvčí městské polici Kateřina Schusterová.

Posprejované fasády, dopravní značky a mapy na cyklostezce jsou sotva projevem výtvarného nadání. „Přijde mi to jako hulvátství. Většina paneláků teď dostává na sídlištích novou fasádu a hned za pár dnů se objeví nějaký zmetek a zničí jí,“ postěžovala si sedmdesátiletá důchodkyně Anna Jandová. „Sama v takovém paneláku bydlím a máme posprejovaný výtah a dokonce i zvonky,“ dodala.

Sprejování na soukromé fasády a jiné objekty je trestní čin, za který může být pachatel potrtestán, je–li přistižen, nebo usvědčen. „Jedná se o trestný čin poškozování cizí věci,u kterého může být maximálním trestem odnětí svobody na jeden rok,“ řekla včera okresní policejní mluvčí Regina Tupá. „Ve velkém množství případů se ale stává, že pachatel je nezletilý, nebo mladistvý. Nezletilí mají hned řízení odložené, v případě prokázání činu je většinou mladistvým určen dohled probačního úředníka,“ dodala.

I v případě, že je pachatel plnoletý, je nutné, aby mu byl jeho čin prokázán. „Když je plnoletý pachatel chycen při činu, může dojít ke zkrácení trestního řízení, které urychluje přípravné trestní řízení. Proces je potom mnohem rychlejší,“ sdělila Deníku Tupá.

Hlavními terči útoků sprejerů jsou veřejné objekty, jako například fasády domů, autobusové zastávky, vagóny, výlohy obchodů a také automobily.

Přestože výše škody při sprejerství nerozhoduje, zda se jedná o přestupek, nebo o trestný čin, výše škod může dostáhnout i desetitisíců korun.

„Počátkem letošního roku popsal, zatím neznámý pachatel, černým fixem fasádu panelového domu na sídlišti Máj. Škoda se vyšplhala až ke sto tisícům,“ řekla Tupá.

Chycených letos přibylo

Počet dopadených sprejerů se sleduje vždy v období od ledna do července a v posledních letech mírně klesl. „V roce 2004 bylo dopadeno sto čtyři sprejerů, v roce 2005 sedmdesát sedm, o rok později osmdesát osm a loni třicet osm. Za poslední čtyři roky tedy celkem tři sta sedm writerů. Letos to bylo devadesát čtyři. Přičítáme to především zvýšené pozornosti strážníků státní a městské policie.“ vysvětlila Tupá.

Pohled writera

Sprejeři sami sebe dělí na dvě skupiny. Ti, kteří využívají oficiálních ploch a ti, kteří po nocích ničí cizí majetek. „Já sám jsem si prošel oběma skupinami. Na začátku mě vzrušoval ten adrenalin, když jsem prchal prázdnými ulicemi před policejní hlídkou, ale teď už je to pro mě jen zábava, kterou si spojuji s uměním a způsobem seberealizace,“ řekl dvaadvacetiletý fanda graffiti, který si říká jOe. „Kulturu graffiti je velmi těžké pochopit a dostat se do společenství sprejerů je dost těžké. Jsou to většinou dost nenápadní lidé,“ vysvětlil.

Jediným způsobem jak se zachránit, když je sprejer chycen policií, bývá útěk. „Pamatuji si, že na jedné ze svých prvních akcí nás nachytala hlídka. Schytal jsem jednu přes holeň obuškem, ale policajtovi jsem to vrátil. Tyto extrémy však nejsou příliš časté. Od té doby se mi nic podobného nestalo,“ uzavřel.

Poštovní doručovatel a článek v novinách vytvořili fenomén doby

Graffiti. Fenomén doby, touha po seberealizaci, nebo jen obyčejný pouliční vandalismus. Pohled na věc souvisí s věkem, informovaností a liberalitou.
Poslíček na startu

Graffiti vzniklo ve Philalphii (někdy se udává New York, nebo dokonce i Paříž) na počátku 60. let minulého století. Věhlasu se však dočkalo až o deset let později, kdy v New Yorku chlapec, přezdívaný Taki 183 začal při své práci doručovatele psát na zdi své tagy, jakýsi obrázek, sloužící jako podpis. Po rozhovoru pro New York Times se graffiti začalo šířit obrovskou rychlostí po celém světě.

Ve svých počátcích graffiti nikomu nevadilo, bylo spíš ozdobou šedých zdí, ale poté, co začali writeři(tvůrci graffiti) psát po zdech metra, začalo být potíráno. Vzhledem k rostoucím nákladům na čištění pomalovaných a popsaných ploch, stal se z graffiti sociální a politický problém dvacátého prvního století a přijímají se proti němu stále represivnější zákony.

Různé techniky

Pozitivní formou spolupráce je vymezování oficiálních ploch pro sprejery. Na těchto “povolených zdech“ mohou celé crew(skupina sprejerů) volně a beztrestně propagovat své umění, pořádat přehlídky, organizovat soutěže, nebo se jen tak vyblbnout, aniž by poškozovali soukromý a veřejný majetek.

V současné době je možné vytvářet a vidět různé formy graffiti. Kromě práce se sprejem, které je stále nejvíce využívaná technika sprejerů, existují graffity z plastů, polystyrénu, provázků, nebo graffity promítané na zdi. Tato kultura dokonce zašla tak daleko, že je možné objednat si writera na výzdobu vlastních interiérů.

Tadeáš Nový