„Polovina tehdejší budovy ustoupila ve 20. století stavbě hotelu Gomel, ale polovina zůstala a zbyl i kostel sv. Václava, který byl postaven v roce 1870 pro naši školu,“ říká ředitel gymnázia Jaroslav Pustina. Oslavy výročí vyvrcholí 5. října mší právě v kostele sv. Václava a 7. října dnem otevřených dveří (9 - 15 hodin) ve škole se známým dominantním rohovým průčelím nahlížejícím do křižovatky Skuherského a Jírovcovy ulice. A večerním plesem také 7. října v DK Metropol. „Na oslavách bude příležitost setkat se s bývalými spolužáky a profesory. Sdílet společné vzpomínky na studentská léta a podělit se o životní příběhy,“ doplňuje k chystanému programu Jaroslav Pustina.

Mše na Staroměstském hřbitově

Osloveni byli elektronicky nejen bývalí maturanti, na které má škola kontakty, ale třeba i českobudějovické základní školy, kde byli osloveni žáci, aby informovali rodiče, možné absolventy. Ti, kteří absolventy teprve budou - dnešní studenti, se na oslavách budou podílet například tím, že se při dnu otevřených dveří stanou průvodci po škole. A Jaroslav Pustina připojuje, že mši svatou bude sloužit bývalý absolvent Josef Prokeš.

Úpravna vody Plav.
Jihočeské obce už třicet let řídí vlastní vodárenskou soustavu

Na Staroměstském hřbitově a v tamním kostele už se letos konala vzpomínková mše na zakladatele gymnázia, vlasteneckého biskupa Jana Valeriána Jirsíka, který gymnázium založil jako první ve městě s českou vyučovací řečí.

Plejáda názvů

Jaroslav Pustina připomíná, že škola působila pod různými názvy, začínala v roce 1868 jako České gymnasium od roku 1871 byla C. k. českým vyšším gymnasiem, za komunistické éry se stala Jedenáctiletou střední školou nebo Gymnasiem Karla Šatala. V letech 1945 - 1951, v roce 1969 a dnes nese v různých variantách jméno zakladatele. Od roku 1990 je Gymnáziem Jana Valeriána Jirsíka. „Název školy, to je lakmusový papírek, takové čidlo demokracie u nás,“ říká Jaroslav Pustina s tím, že pokud doba přeje demokracii, nese škola vždy jméno po svém zakladateli.

Rekonstrukce sídliště Vltava v Českých Budějovicích - září 2023. Foto: magistrát města České Budějovice
Na sídlišti Vltava zasadili deset platanů a ještě přidají okrasné třešně

Na 4. října připravili ve škole setkání s pamětníky. ale trochu v jiném duchu, než při oslavách minulých výročí. „Chystáme besedy s absolventy, kteří na škole prožívali období sametové revoluce, rok 1989,“ říká učitel dějepisu Václav Kuneš.

A k oslavám připojuje Jaroslav Pustina i zajímavost ze zákulisí příprav. „Chtěli jsme udělat i výlet na Kleť jako při minulých oslavách. Na trati do Českého Krumlova je ale výluka a 600 lidí nikdo autobusem nepřepraví, tak jsme museli cestu na Kleť vynechat,“ říká Jaroslav Pustina.

Bližší program oslav najdou zájemci na webu školy a v gymnáziu si je také možné objednat vstupenky na ples.

Mezi známé absolventy Gymnázia J. V. Jirsíka patří například bývalý kardinál Miloslav Vlk nebo první jihočeský hejtman Jan Zahradník. Na škole působí pěvecký sbor Mendík nebo klub cestovatelů.