Petice kritizuje způsob, jakým chce Jihočeský kraj redukovat střední školy a začali ji minulý týden organizovat bývalí a současní studenti budějovického gymnázia v České ulici spolu s kantory. Nechtějí, aby v důsledku sloučení s Gymnáziem olympijských nadějí zaniklo osmileté studium na gymnáziu Česká, jak navrhuje kraj.

O slučování celkem dvanácti škol na jihu Čech bude zítra rozhodovat krajské zastupitelstvo. Rada kraje záměr oznámila 17. května. „Byli jsme postaveni před hotovou věc,“ stěžuje si ale na slučovací plán Marcela Radová, vyučující z gymnázia Česká. Chybí jí skutečná věcná debata o záměru kraje, který odmítají obě školy. Poukazují mimo jiné na velké rozdíly ve výukových plánech. „Chystáme se na úterní krajské zastupitelstvo,“ dodává Radová a připojuje, že akce má u rodičů i širší veřejnosti velkou podporu.

Do pátečního odpoledne se podařilo za pouhých několik dnů sehnat zhruba 3500 podpisů a další stále přibývají. Organizátoři petice přiznávají, že takovou podporu ani nečekali. Výzev k podpoře akce už po internetu koluje dokonce několik.

Ve sloučení nevidí ani jedna škola skutečné výhody. Gymnázium Česká se obává o osud osmiletého studia, Gymnázium olympijských nadějí (GON) má zase jiné výhrady. „Domníváme se, že ne všechna fakta byla řečena,“ uvedl ředitel GON Jiří Krauskopf.

„Například avizované finanční úspory jsou spíše fikcí,“ zmínil Krauskopf a dodal, že to má škola podloženo konkrétními fakty.

Budova v České by se totiž při sloučení musela například přestavět, aby se tam všechny třídy vešly a rekonstruovat by se nutně musela i tělocvična ve dvoře. Podle informací Deníku odhadl kraj náklady na přestavby přibližně na osm milionů korun, uspořit na provozu a dalších nákladech chce po sloučení škol přes sedm milionů korun.

V celém kraji se má uspořit slučováním asi 20 – 30 milionů korun ročně. Podle hejtmana Jiřího Zimoly je návrh také reakcí na demografické trendy. Na střední školy nyní nastupuje polovina dětí ve srovnání s obdobím před dvaceti lety. Kraj vše projednal i s úřadem práce nebo hospodářskou komorou. Ale nesouhlas s plány hejtmanství zaznívá i z jiných míst kraje, nejen z Budějovic.

Před několika měsíci kraj sám ustoupil od prvního slučovacího návrhu. Ocitly se v něm i zcela nesourodé školy a také projednávání věci kulhalo na obě nohy. „Vždy jsem deklaroval, že připravovanou koncepci budeme diskutovat s veřejností, a to jak odbornou, tak rodičovskou,“ uvedl tehdy hejtman Jiří Zimola. „Jistěže nás čekají konflikty a určitě se na všem neshodneme. Nedovolím ale, aby pod záminkou ekonomických ukazatelů došlo ke slučování nesourodých škol a oborů,“ dodal po krachu prvního slučovacího plánu Zimola.

Školy, které by se měly sloučit v Českých Budějovicích, ale poukazují právě na rozdíly, jež mezi nimi jsou. „Máme v názvu gymnázium, tak to asi někoho napadlo sloučit,“ povzdechl si Jiří Krauskopf Deníku. Dodal, že konzervatoř, která vychovává hudebníky, také nikdo nechce slučovat s jinou školou. „Aktuálně máme padesátku reprezentantů,“ zdůraznil Krauskopf a připojil, že trénování hodně ovlivňuje rozvrh. Například moderní gymnastky mají polovinu hodin se svou třídou a polovinu hodin zvlášť.

Ředitel GON je ale přesvědčen, že je ještě prostor pro jednání a je k němu připraven i po jednání zastupitelstva, pokud by snad sloučení škol schválilo. „Doufám, že ke sloučení nedojde,“ zdůraznil však Krauskopf.

Plány na sloučení nejsou lhostejné ani rodičům studentů u kterých vzbudily záměry kraje velkou pozornost. „My, rodiče, vyučující a studenti jsme se dozvěděli hotovou věc, aniž by někdo diskutoval o vhodnosti takovéhoto kroku,“ řekla k záměru sloučit dvě budějovické školy Magdalena Mlčochová, jejíž dcera na gymnáziu Česká momentálně studuje. Doplnila, že navíc Biskupskému gymnáziu bylo nedávno navýšeno množství žáků a v případě gymnázií zřizovaných krajem mají třídy ubývat. „Tomu vůbec nerozumím,“ poznamenala Mlčochová.

Krajské zastupitelstvo bude o návrhu na sloučení škol jednat zítra.