Kromě odborných ministerských témat má neformální zasedání evropských představitelů také za úkol představit tu zemi a kraj, kde se tak zvaný Gymnich koná. A také proto rozhodně neodjedou ministři zahraničních věcí domů s prázdnou.

„Jižní Čechy poznají více než samotní ministři, jejich manželky a manželé. Za kraj ale samozřejmě i ministrům budeme dávat i drobné dárky,“ podotýká k doprovodnému programu při Gymnichu hejtma Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Jako dárky jim dáme dvd nosič České mechanické betlémy, pamětní medaili Jihočeského kraje, knižního průvodce po jižními Čechami a nakonec dostanou s trochou nadsázky kompas,“ popisuje Zimola s úsměvem. „Ten jim bude vždy připomínat, aby si zase někdy našli cestu zpět k nám do jižních Čech,“ dodává. A když budou ministři jednat na hlubockém zámku, tak jejich protějšky budou právě poznávat jihočeskou krajinu.

V pátek se tak podívají do Českých Budějovic do centra pro rehabilitaci postižených Arpida a pak zamíří do kláštera ve Vyšším Brodě. V sobotu pak na ně čeká prohlídka Českého Krumlova.

„Žádný speciální program pro ně připravený nemáme. K nám delegace přijede ve čtrnáct padesát hodin a odjíždějí pak v patnáct třicet pět, takže je to něco přes půl hodinky,“ řekl ředitel Arpidy Jiří Jankovský. „Proto nic konkrétního nepřipravujeme, chceme aby to byla prohlídka Arpidy a také prezentace naší práce,“ dodal ředitel.

A protože manželky a manželé ministrů a ministryň dorazí do Arpidy odpoledne, tak ve čtvrtek se zde ještě pilně pracovalo. „Ještě pracujeme a uklízíme. Do určité míry je tato návštěva pro nás vyznamenání. Je dobré, když o vás budou vědět a budou o vás mluvit i ve světě,“ uzavírá Jankovský s tím, že o návštěvu Arpidu požádal přímo Úřad vlády.

Proč zrovna Gymnich?

Uzavřená skupinka devíti mužů, ve svetrech si povídajících u krbu. Tak v roce 1974 vypadalo první neformální setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Uskutečnilo se v německém zámku Gymnich nedaleko Bonnu. Další podobné schůzky se pak konaly úplně jinde, název Gymnich však už této prestižní „neformálce“ zůstal. Poslední březnový víkend ji bude hostit jihočeská Hluboká nad Vltavou.

Místo někdejších devíti ale teď přijede sedmadvacet šéfů diplomacie s doprovodem. Spolu s ministry přizvaných kandidátských zemí a států regionu západního Balkánu a jejich delegacemi bude hostů kolem tří set. Očekává se i obdobný počet novinářů, a také podpůrného personálu, od řidičů až po policisty. nejbližší okolí zámku a hotelu Štekl, ve kterém budou bydlet ministři, uzavřou. Turisty oblíbená Hluboká tak asi zažije jednu z největších a nejprestižnějších akcí v historii – návštěvu téměř tisícovky lidí z celé Evropy.