První přišel na řadu Úřad vlády a technika, která zabezpečovala celou akci. Potom se na svá místa vrátí sbírkové předměty. Zaměstnance zámku čeká přesun asi tisíce exponátů.
Stěhováním ale změny nekončí. Kvůli setkání ministrů bylo třeba místnosti i vytopit. Po dobu několika týdnů se postupně ohřívaly pokoje tak, aby v době setkání v nich bylo kolem dvaceti stupňů Celsia. Rychlý vzestup teploty by mohl poškodit vnitřní zařízení. Teď se bude teplota zase postupně snižovat. „Zpátky to půjde rychleji,“ poznamenal kastelán Miroslav Pavlíček.
Výhoda je i v tom, že v místnostech se postupně vyrovná teplota s okolím, a tak kastelán předpokládá, že dotápět se bude jen asi týden.
Sezona
„Pro zámek to byla dost velká zátěž,“ řekl ohledně setkání Pavlíček a dodal, že množství techniky a úpravy, které se kvůli tomu děly, byly mimořádné. Posune se i začátek letošní turistické sezony. Hluboká by měla otevřít 11. dubna. Už tento týden by ale měl být znovu přístupný park a zámecké zahrady.
Zasedání evropských politiků patřilo k nejvýznamnějším akcím v historii hlubockého zámku. „Fotografie ze setkání určitě dostaneme. Počítáme s tím, že bychom je prezentovali,“ naznačil Pavlíček, že v budoucnu možná na chodbách vedle historických portrétů uvidí návštěvníci i svědectví o akci Gymnich.
Ministři rozšířili řady známých hostů Hluboké, ke kterým patřili i panovníci. Příští císař František Josef I. zde byl ještě jako korunní princ v roce 1847, na zámek zavítal i jeho syn, korunní princ Rudolf. Hluboká před přestavbou zase pamatovala ruského cara Alexandra, který se zde zastavil v roce 1815. „Vedl tehdy v Evropě diplomatická jednání v období napoleonských válek,“ vysvětlil přítomnost carské návštěvy hlubocký kastelán.
Zámek si užil důležitá politická jednání nejen minulý týden, ale třeba i těsně po druhé světové válce, kdy se v jeho místnostech jednalo o demarkační linii mezi sovětským maršálem Koněvem a americkým generálem Harmovem.