Ze zámku Hluboká se stala nedobytná pevnost, kvůli setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Na hlavní ulici se střídaly limuzíny, desítky policistů v uniformách i v civilu a příslušníci ochranek i demonstranti. A zbytek města se tvářil, jako by se ho to vše ani moc netýkalo.

Manifestací nebo protestních akcí se konalo hned několik. Měli je v plánu ekologové i politická strana. Všichni na sebe chtěli upozornit při setkání Gymnich, které začalo v pátek a pokračuje v sobotu.

„Setkání ministrů bude asi trochu blázinec,“ připustil ještě dopoledne Bohuslav Opluštil z Hluboké nad Vltavou. Nakonec se ale většina dění soustředila jen na zámek a centrum města.

K zátarasu

První akci sice už dopoledne uspořádali ekologičtí aktivisté, ale policie se nejvíce soustředila na odpolední akci Dělnické strany.

Ta uspořádala demonstraci, ve které kritizovala například Evropskou unii. Místo očekávaných až několika set lidí se však nakonec sešlo na prostranství vedle zdejšího kostela jen necelých pět desítek účastníků.

Po několika projevech se v průvodu vydali účastníci akce na ohlášený pochod směrem k zámku za skandování hesel Dělnická strana a nic než národ. Pochod však trval jen několik minut.

Po celou dobu byla akce pod policejním dohledem a nad Hlubokou dokonce kroužil i vrtulník. Počet policistů však několikrát převyšoval počet shromážděných nacionalistů.

Ve chvíli, kdy demonstranti chtěli odbočit z hlavní ulice k zámku, jim cestu zastoupil policejní kordon, za kterým ještě byly připravené zábrany. „Navážeme to, tady, na kraji chodníku,“ zněly pokyny strážců pořádku, zatímco radikálové se dožadovali velitele zásahu.

Mluvčí radikálů poté do megafonu zdůraznil, že jsou politickou stranou a jejich akce byla řádně nahlášena. Vzápětí ale dodal, že nestojí o konfrontaci a Dělnická strana poté svoji akci pokojně ukončila.

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera akce proběhla v poklidu. „Policisté zabránili ve vstupu do chráněného území,“ vysvětlil Matzner, proč nebyli účastníci akce puštěni blíže k zámku a dodal, že policie bude situaci nadále monitorovat a že zůstává v pohotovosti.

Ve stejnou dobu jako Dělnická strana se sešlo více než pět desítek Hlubockých, kteří nesli transparenty s požadavky na levnější pivo, nebo 365 dnů hezkého počasí. Paradoxně, právě ve chvíli, kdy jejich akce měla začínat, se nad Hlubokou přehnala silná dešťová přeháňka.

Poslední čtvrtá akce se v Hluboké konala na protest proti americkému raketovému systému v Evropě. Kolem kruhového objezdu v Hluboké nad Vltavou na hlavní silnici na České Budějovice protestovaly pokojně několik hodin přibližně dvě desítky aktivistů. Jejich transparenty, položené na zemi, byly ve více než dvou desítkách hlavních jazyků evropské unie.

Začali ekologové

Už dopoledne začala akce s nejmenším počtem účastníků, která ale jako jediná zjevně oslovila alespoň jednoho z přítomných unijních ministrů, pravděpodobně proto, že se jednalo o Temelín a účastnili se jí také Rakušané.

Byla to také první ze série pátečních akcí. Přišla ze strany ekologů. Kritizovali záměr rozšířit Temelín a zejména české zákony, které se týkají povolování podobných staveb.

Dvacítka aktivistů, zčásti Rakušanů, zčásti Čechů v tradičních žlutých úborech se zúčastnila haepenningu, který začal v půl jedenácté. „Chceme Evropany upozornit na rizika, která plynou z používání jaderné energetiky. A proto zde pro ministry jednotlivých zemí připraveny jodidové tabletky, které si mohou vzít. Také jim chceme připomenout ne velkou vzádelenost od samotné jaderné elektrárny,“ zmínil při happeningu Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Protestu proti Temelínu se zúčastnili i Jihočeské matky a sdružení Calla. Ti ministrům připravili několikajazyčné texty, které parodovaly logo českého předsednictví v EU a na nich stálo, že Temelín neplní své sliby.

„Není tam všechno tak, jak by mělo být. Jsou na Temelíně minimálně dvě věci, které ještě nebyly splněny, a to i v rámci Melkského procesu,“ dodal Vlček.

Na hlubockém náměstí se také dopoledne objevil červený transparent s nápisem: Pane Schwarzenbergu, proč pořádáte konferenci v zámku ukradeném vaší sestře? „Jsme tu proto, že zámek patří právoplatně paní Petzoldové. Pan ministr pořádá konferenci v zámku jeho sestry,“ vysvětluje protestní transparent předseda občanského sdružení Hnutí za obranu majitelů realit Girolamu Giormani.

Většina Hlubockých ale brala protesty a demonstrace spíše jako zpestření dne, pokud je vůbec zaregistrovala. „Alespoň je nějaká zábava,“ konstatovali tři mladíci, kteří se přišli podívat na odpolední demonstrace a schovávali se před deštěm v telefonní budce.