Pořádá ho vždy předsednická země unie a navazuje tak na první neformální setkání ministrů zahraničních věcí unie. To se odehrálo v roce 1974 na zámku Gymnich nedaleko Bonnu.

„Setkání bývá zpravidla mimo hlavní město, tam, kde příjemné prostředí skýtá ministrům klid na jednání,“ vysvětluje Opletalová. A právě to je podle Opletalové na Gymnichu nejdůležitější – oddělit šéfy evropské diplomacie nejen od vlivů okolí, ale dokonce i od jejich vlastních delegací.

Zavřené dveře

V hlubocké zámecké knihovně, v přijímacím salonu nebo v čítárně tak bude moci uzavřená skupina evropských ministrů a ministryň bez formalit otevřeně mluvit a nahlas přemýšlet.

„Jak už je zvykem, prodiskutují jen několik aktuálních či palčivých témat, ale o to podrobněji. To pravidelná formální jednání v Bruselu neumožňují,“ dodává mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Když tedy budou ministři na „českém“ Gymnichu rozebírat situaci v regionu Blízkého východu nebo mírové mise EU budou s nimi v místnosti za zavřenými dveřmi pouze dva tzv. zpravodajové.

Zpravodajové pravidelně vyjdou ven a shrnou diskuzi „evropským korespondentům“, sedmadvacítce styčných úředníků pro EU z ministerstev jednotlivých členských zemí. Nikdo další se už blíž jednání ministrů nedostane. Ani osobní strážci.

V bezprostřední blízkosti nemohou být ani novináři. V parku zámku Hluboká tak pro zpravodaje z celé Evropy i dalších částí světa vznikne stanové městečko s elektřinou, internetovým připojením a jídelnou. Informace média dostanou na dvou tiskových konferencích.

„Páteční doprovodný program, v podobě zpěvu Dagmar Peckové a večeře v zámecké Velké jídelně, pak mohou ministři využít k tomu, aby k sobě třeba našli i jinou cestu, než je ta oficiální diplomatická,“ poodkrývá zákulisí setkání Zuzana Opletalová.

Grilovaná nabídka

Závěr dne navíc mohou být ministři i ve společnosti svých manželek, z čehož se na běžných pracovních cestách, těšit zpravidla nemohou.

Připravili se na to i v hlubockém podhradí. „Pokud k nám přijdou na jazzový koncert Štěpána Markoviče, budeme mít pro hosty nachystané lehké noční menu. Mušle slávky na grilu s česnekovým máslem a královské krevety na grilu,“ popsal nabídku pro a páteční večer majitel restaurace a penzionu KA.PR Pavel Kašpárek. Pro partnerky ministrů byl jinak připraven také dvoudenní oficiální program, třeba s prohlídkou kláštera Vyšší Brod.

Doprovodné delegace v pátek večeřeli v Zámecké jízdárně v Českém Krumlově. Pro členy delegace i zahraniční novináře navíc připravila Hluboká speciální nabídku. Od čtvrtka do soboty pořádá každý den tři zájezdy: do Českého Krumlova, Schwarzenbergských obor a do lihovaru v Poněšicích.