Biografu totiž chybí evropské dotace, se kterými se původně počítalo do rozpočtu. Zhruba jde o částku 250 000 korun. Rada města ale nedoporučila nyní dotaci schválit a u ODS tím narazila. „Nebylo to asi úplně vinou pana Turinského,“ upozornil šéf klubu ODS Vladimír Brůha a dodal, že Jihočeské divadlo dostalo 220 000 korun na dvě padesátiminutová představení a pak na ně inkasovalo ještě dalších 150 000 korun.

„Pokud jsou mé informace správné, bylo na prvním představení 50 diváků a na druhém 70 diváků,“ uvedl Brůha a doplnil, že kvůli tomu město vyhodilo přes 350 000 korun. „Nerozumím tomu, proč má město problém dát do Kotvy 250 000,“ pokračoval Brůha s tím, že bez krumlovské točny navštíví divadlo 95 000 diváků ročně a Kotvu asi polovina toho počtu. A divadlo má podle Brůhy podporu mnohem větší než Kotva.

Následná debata se rozvinula na mnohem širší téma, než jen dotace pro Kotvu.

S kritikou se připojil zastupitel Martin Kuba (ODS) a zmínil při tom i nejasnou budoucnost letního kina. „Zavírá se letní kino Háječek. Některá jiná města letní kina otevírají,“ řekl Kuba. Připomněl následně projekt rozvoje tak zvaného kreativního průmyslu ve městě, ke kterému se radnice nedávno přihlásila a který podpořila. „V Budějovicích, poté, co jsme přišli s modelem kreativního průmyslu, se letní kino zavírá,“ upozornil Kuba a podivil se, jestli to má být prvním výsledkem prosazování Budějovic jako centra kreativního průmyslu .

Opozici oponovala hlavně náměstkyně primátora Ivana Popelová (Občané pro Budějovice) z koalice, která vede radnici (OPB, ČSSD, TOP 09). „Povoz letního kina je přerušen, protože není digitalizováno,“ upozornila Popelová a připojila, že je tak omezena nabídka možných filmů. Aby kino nevykázalo očekávanou ztrátu 130 000 tak letos neotevře.

Po uvedeném vysvětlení ale Popelová přitvrdila. „Jestliže zastupitelstvo schválí digitalizaci letního kina nabídka filmů se rozšíří. Dodala ale, ve zřejmé narážce na kritiku ze strany ODS, že si nedovede představit ty debaty kolem digitalizace letního kina, když byl problém už s digitalizací promítání v Kotvě. Na okraj pak připojila poznámku, že pokud má Vladimír Brůha údaje o počtu návštěvníků výše zmíněných představení pod patronací Jihočeského divadla od Dana Turka (kulturní komise rady města), pak dotyčný neumí počítat, protože diváků tam bylo několikrát padesát.

Slovní přestřelka tím ale nekončila. Zastupitel František Jelen (ODS) řekl, že letní kino fungovalo ve městě dlouhé roky a Martin Kuba zkritizoval, že teď se chce město vyhnout ztrátě 130 000 korun, ale před časem, že radnice chtěla nechat na návrh Popelové dělat plyšové lvy zhruba za stejné peníze jako způsob propagace města. „Pro mě je to určitý model toho, jak se město chce chovat. Kolik jsme poskytli kulturním stánkům jako byla Bazilika? Kdyby se ty peníze daly do letního kina mohlo se udržet,“ vyjádřil se následně Kuba.

„Mě velmi těší vývoj vztahu ODS ke kultuře, od předřečníků bych nečekala takovou plamennou obhajobu kin,“ opáčila však Popelová a vyzvala opozici ať navrhne změnu usnesení zastupitelstva v tom smyslu, že se má schválit digitalizace letního kina a dotace pro Kotvu. Popelová naznačila, že jinak se jedná ze strany ODS jen o plané proklamace.

To si nenechal líbit František Jelen. Prohlásil, že sice jako bývalý spolustraník Popelové (byla členkou ODS) byl z jejího pohledu proti kultuře. Jenže to byl podle Jelena především nesouhlas s podporováním Baziliky. „Do Baziliky se narvaly miliony korun, Bazilika zkrachovala a městské peníze přišly vniveč,“ konstatoval Jelen. „Z vaší strany byla kultura vždycky jenom Bazilika,“ završil ještě sérii výtek Martin Kuba.

Požadovaného protinávrhu na digitalizaci letňáku se ale Popelová z opozičních řad nedočkala.

Pak se debata uklidnila a náměstkyně Popelová mohla některé zastupitele ujistit, že areál letního kina nechce město prodat a že má sloužit dál kulturním účelům.

Zastupitel Ivan Nadberežný (KSČM) se vrátil k podstatě projednávaného bodu, dotaci pro Kotvu. Zmínil, že Kotvu nikdo nechce nechat padnout, ale že k žádosti o dotaci se lze vrátit na podzim. Náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD) se vyjádřil v tom smyslu, že provozovatel Kotvy by se měl za prvé více snažit sám najít jiné způsoby financování. „V říjnu ať přijde a řekne nám, co udělal a kolik potřebuje,“ řekl Joch.

Turinský, oslovený Deníkem ale uvedl, že už nyní se v kině šetří maximálně. „My už spoříme, jak se dá,“ řekl Turinský a dodal, že kino pracuje velice ekonomicky s minimem lidí na plný výkon. Jak velkou hrozbou jsou pro Kotvu chybějící peníze? „Dá se předpokládat, že konec roku je ohrožený,“ upozornil Turinský.

Město letos provoz Kotvy dotuje částkou 1,2 milionu korun. Letní kino bylo až do letošního roku provozně zhruba na nule.