Živánka, kapustnica, pirohy i halušky se na jídelních lístcích objeví díky Dnům slovenské kultury, které zahrnují celkem 23 akcí. Kromě kulinářských specialit přinesou koncerty, divadla, výstavy i literární pořady.

Již 11. ročník festivalu slibuje několik novinek. Jednou z nich bude to, že se Slováci zapojí 16. února do tradičního masopustu na náměstí.
„Budějovice hostí letos už podvacáté koledu, předvádíme lidem, jak má vypadat. A když jsou Dny slovenské kultury, chtěli jsme někoho pozvat a napadla nás lidová muzika Ponitran. Předsunuli jsme ji před masopust, budou hrát půlhodiny na malém pódiu. Kdo má rád fašanky, čardáše a velké gajdy, může si je poslechnout od půl čtvrté, pak do toho přijde průvod,“ řekla vedoucí odboru kultury Iva Sedláková.

Stupka a šéfkuchaři

Asi nejpopulárnější částí festivalu jsou dny slovenské kuchyně. Patří k nim soutěž Haluškové preteky. Ta se letos uskuteční 17. února v hotelu Budweis. „Novinkou bude dvojnásobný mistr světa ve vaření hlalušek Marián Sekeli, na to jsem sama zvědavá, navíc v hotelu Budweis bude slovenský kuchař,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová s tím, že k jídlu tam bude hrát ľudová muzika z Podpoliania. Organizátoři doporučují zamluvit si stůl.

Preteky bude mít na starosti Petr Stupka známý z TV pořadu Prima vařečka. Síly v soutěži tentokrát změří profesionálové – šéfkuchaři ze známých budějovických hotelů. „Jejich úkolem bude halušky, které budou mít předvařené, nějak ozvláštnit: někdo k nim udělá slaninu, někdo zvláštní sýr. A na preteky může přijít veřejnost,“ zve Stupka.

Slovenská jídla se budou kromě Budweisu vařit v dalších třech restauracích: hotelích Zvon, Gomel a v Masných krámech. Tam podpoří chuť k jídlu cimbálová muzika Lipa. „Jsou to takoví mladí hoši plní života a energie,“ doplnila Iva Sedláková.

Náklady na akci jsou navzdory krizi zhruba stejné jako loni, 700 000 korun, přičemž 380 000 korun jde na Radniční bál. Na ten však zbývá posledních pár lístků. Krizi navzdory se město snažilo zachovat rozsah festivalu.

Zatančí Vilhelmová

„Tak, aby si každý našel opět to, co má rád, a šel se podívat, protože 11. ročník už něco znamená. Letos jsme tedy nepozvali Divadlo A. Bagára, zato čtyři jiná divadla,“ vysvětlila Sedláková.

Lidé tak uvidí třeba Zuzanu Kronerovou v retro komedii SlovenskoČeské tango nebo Tatianu Vilhelmovou a Petra Čadka, pár známý ze StarDance, v tanečně–činoherní básni Posedlost. „Kdo má rád Sklepáky, najde podobný humor u bratislavského divadla SkRAT. Zajímavá bude také hra s hudbou a světly od Igora Šeba,“ podotkla Sedláková.

Z hudby uslyší návštěvníci dva žánry: jazzrock Davida Kollára v Solnici a delta blues trnavského Second Bandu v klubu Highway 61.
Mezi výstavami převažují fotografie: Jozef Sedlák, zástupce slovenské nové vlny, se představí od pátku v Radniční výstavní síni, Solnici zaplní snímky tří bratislavských pedagožek, Baziliku tvorba Lubomíra Stacha. V Jihočeském muzeu najdou zájemci průřez současnou slovenskou tvorbou. Literatura dostane prostor 16. února v knihovně a v Solnici. Program celé akce si mohou lidé vyzvednout v radničním infocentru.

„Setkali jsme se s tím, že mladí už slovenštině nerozumí. Nevytrhneme to, ale aspoň by se s tím mělo něco dělat,“ dodala Sedláková.