Je ráno a v českobudějovické prodejně Elektro Voráček se  usilovně uklízí. Smýčení mezi  vystavenými spotřebiči se v tomto školním roce naposledy ujímá veselá žákyně praktické školy Jana Laštovičková. I přes svůj handicap  se v tomto obchodě  dvakrát týdně se ctí vyrovnávala s úkoly, které plnila v rámci speciálně připravené praxe.

„Vysávám  a taky tu utírám prach. Myslím, že mi to jde, s uklízením pomáhám i doma, vysávání mě baví," usmívá se spokojeně Jana. „Je to dost práce, ale zvládám to v pohodě. Moc se mi tu líbí," pochvaluje si svou první pracovní zkušenost.

Právě to je cílem tvůrců takzvaného tranzitního programu, služby, která má usnadnit žákům se speciálními potřebami přechod ze školy do zaměstnání. Klienti  s mentálním či kombinovaným postižením v takovém případě potřebují v začátku podporu a někdy i pomocnou ruku, aby si  osvojili nové dovednosti, sžili se s novým prostředím a vytvořili si odpovídající pracovní návyky.

Proto také nechodí na praxi sami, ale v doprovodu pracovních asistentů honorovaných především ze sponzorských peněz Nadace OKD . Tuto roli v případě Jany Laštovičkové hraje Yvona Veselá. „Janu vyzvednu ráno ve škole, když máme čas, dáme si v bufetu snídani, popovídáme si a v devět hodin začínáme s prací. Dneska je  to všechno pro Janičku samozřejmostí, už se ve všem orientuje, ale ze začátku chvíli trvalo, než ztratila ostych," líčí nesmělé začátky své svěřenkyně.

O tom, že si Jana na praxi vede dobře, je přesvědčen i Jan Voráček, spolumajitel firmy, kam Jana Laštovičková chodí pomáhat. „Janička je šikovná, je za ní vidět kus práce," chválí snahu mladé praktikantky. „Jsme rádi, že můžeme pomoct těmto mladým  a naprosto konkrétním lidem najít cestu, jak se uplatnit. Určitě se podobné spolupráci nebudeme bránit ani v příštích letech a škole vyjdeme vstříc," říká Jan Voráček.

V tomto školním roce se do programu u různých zaměstnavatelů zapojilo šest žáků. „Jen jeden z nich jej v průběhu roku na vlastní žádost ukončil, ostatní za sebou mají úspěšně celou praxi," bilancuje letošní výsledky projektu Andrea Vitošová, terénní sociální pracovnice Městské charity v Českých Budějovicích, která se na tranzitním programu podílí.

„Jaké úkoly děti dostanou, záleží na rodičích, ale i na přání samotného žáka, nejčastěji to bývají pomocné úklidové práce," dodává k náplni jejich práce Vitošová.  „Spolužák Zdeněk chodí taky uklízet, utírá  stoly a zametá," potvrzuje její slova Jana Laštovičková. „Loni jsme tu ale měli i žáky, kteří docházeli pomáhat do domova důchodců a do kuchyně,"  doplňuje Andrea Vitošová.