LHŠ je vlastně tábor, kde se ale děti učí prvním krůčkům před filmovou kamerou. A ti nejlepší se pak mohou dostat až k rolím v nejrůznějších seriálech.

Chci to zkusit

Budějovický casting proto vybíral talentované malé herce, kteří se podívají o prázdninách na LHŠ.

„Viděl jsem leták na tuto akci ve škole a připadalo mi dobré to zkusit. Sice žádnou zkušenost s herectvím jsem ještě neměl, ale chtěl bych,“ řekl při čekání na svůj výstup patnáctiletý Filip Kublik s tím, že herectví by ho určitě bavilo.

„První kritérium je zájem,“ naznačil producent LHŠ Petr Kubálek, podle čeho dětské herce vybírají. „Na talentovkách se rozehraje improvizovaná herecká etuda, pak dítě zazpívá a zatancuje, abychom viděli, co je v něm dál. A zajímají nás i další věci, které děti umí navíc, například když kouzlí, nebo hrají na hudební nástroj,“ popsal konkurz Kubálek.

Pakliže se děti na Letní hereckou školu dostanou, čeká je čtrnáct dní natáčení a zkoušení pod vedením známých profesionálů – herců a režisérů.
„Dopoledne absolvují tři hodiny výuky odborných předmětů a odpoledne jsou rozděleni do výrobních štábů,“ popisuje program účastníků LHŠ Kubálek.
Děti zažijí natáčecí den. Rozdělí si hlavní a vedlejší role, ale zkouší si pomocí veškeré techniky i místo scénografů, zvukařů nebo produkčních. Také připravují divadelní hru, zábavní pořad a multimediální show.

„Herectví mě láká proto, že mohu zapomenout na své problémy a vcítit se do něčeho jiného,“ řekla s nadšením v hlase čtrnáctiletá Dominika Pažitková, kterou porota vybrala na LHŠ.

Podpořit mladé talenty do Českých Budějovic přijeli i dětští herci Kateřina Smržová, Milan Peroutka a Míša Doubravová, kteří už si pár rolí v českých seriálech či filmech vystřihli. „Hlavně, aby se nebáli a překonali trému. Protože tréma je v herectví to nejhorší, co mohou potkat. Na herecké škole se naučí strašně moc věcí,“ poradil začínajícím hercům Milan Peroutka, který už hraje v seriálu Ordinace v růžové zahradě.