Oběma učarovala krása jižních Čech a obě se mohou pochlubit zajímavou hudební kariérou. Jejich vyprávění si nyní lidé mohou poslechnout na Českém rozhlasu České Budějovice. Hosty pravidelného cyklu Jižní Čechy a já tu tentokrát budou sopranistka Národního divadla v Praze Ludmila Vernerová a harfenistka Stania Ramešová. Pořad se vysílá v neděli od 13.05 hodin a ve středu 27. února od 19.05 hodin.

Sopranistka Ludmila Vernerová do Českých Budějovic občas jezdí kvůli spolupráci 
s Jihočeskou komorní filharmonií. Především se ale vrací na rodinnou chalupu, která stojí nedaleko Lhenic. „Všichni ‚Verneři' se tam sjíždějí dlouhá léta, někdy je nás třeba i čtyřicet. Kromě muziky se věnujeme výletům, vyrážíme na Ktiš na koupaliště, do nádherných lesů nebo na kole ke Schwarzenberskému kanálu. Vždycky se těším, protože to bývá moc fajn," vypráví.

Její kariéru sopranistky předurčila právě rodina. Zpívala už babička. „Sice jen amatérsky, ale říká se o ní, že měla hlas jako Ema Destinová. Zpěvu se věnovala i moje maminka a kromě toho je v naší rodině sedm profesionálů, takže pro mě to byla fatální věc," vysvětluje. Všichni členové rodiny se navíc nadále snaží, aby hudba lákala i další generaci.

Domovskou scénou Ludmily Vernerové je nyní Národní divadlo v Praze. Vystupuje zde podle svých slov velmi nepravidelně, ale profese sopranistky je náročnější, než se na první pohled zdá. „Diváci by si mohli myslet, že vystupuji málo, jenže to, co se odehraje na pódiu, je výsledek intenzivní přípravy doma 
u klavíru. Tam se odsedí a odcvičí spousta hodin," uzavírá.

Velice hezký a romantický vztah má k jižním Čechám 
i harfenistka Stania Ramešová. V Českých Budějovicích často spolupracuje s Jihočeskou komorní filharmonií a Jihočeským divadlem. Loni zde hodně hostovala a lidé mohli její umění slyšet například v Louskáčkovi. Zároveň se jí zalíbila zdejší krajina. „Dostala jsem se například na Lipno a tam je okolí naprosto fantastické," říká.

Harfenistka nemá v rodině tak silnou hudební tradici jako Ludmila Vernerová. Její babička se pouze amatérsky věnovala divadlu a otec hrál několik let na housle. „Když jsem za ním přišla s tím, že se budu učit na harfu, odvětil, že se do normální rodiny narodilo nenormální dítě. Podle maminky se mi ale harfa líbila od malička. Kdykoli jsem ji někde viděla, ukazovala jsem na ni a chtěla hrát," dodává.

Cesta k netradičnímu nástroji však nebyla jednoduchá. Pořídit si harfu je totiž finančně náročné, a tak bylo pro Staniu Ramešovou obtížné vůbec najít školu, která by ji měla k dispozici. Svůj vlastní nástroj dostala až při studiích na konzervatoři.

Hudebnice navíc kromě talentu potřebuje i fyzickou sílu. Harfa totiž váží zhruba padesát kilogramů. „Teoreticky se o harfistkách říká, že by potřebovaly velké auto a alespoň dva muže. Praktický život je jiný, takže harfu si vozím a stěhuji sama," směje se. Hraní zároveň vyžaduje sílu v prstech, takže Stania Ramešová doma raději moc nepoužívá skleničky, protože jí kvůli silnému stisku praskají v rukou.

V posledních letech vystupuje především na sólových 
a komorních koncertech, hostuje však i v různých souborech. Její hudba společně se zpěvem Ludmily Vernerové bude i součástí pořadu v Českém rozhlase.

Soutěž

Vysílání ozvláštní soutěž. 
V pořadu zazní otázka, která následující den vyjde v Deníku spolu s kuponem. Na ten zájemci napíší správnou odpověď, odešlou jej nejpozději do 
7. března na adresu Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 29 České Budějovice a budou tak moci soutěžit o víkendový pobyt 
v luxusním apartmá hotelu Kilián v Loučovicích.