„Náš sbor vznikl v roce 1896, příští rok budeme slavit 120 let od založení," říká Jakub Groulík, starosta SDH Šindlovy Dvory a připojuje, že sbor má 71 členů a například je majitelem možná nejstaršího putovního poháru z hasičských soutěží v kraji. Jednoduchý, ale elegantní pohár nese jména jen tří vítězů. Za rok 1948 Litvínovic, za rok 1949 Čtyřech Dvorů a v letech 1950 1952 už byli vítězi hasiči ze Šindlových Dvorů. „Vyhráli jsme třikrát a po třetím vítězství nám byl pohár darován," připomíná k úspěšnému soutěžnímu vystoupení Jakub Groulík. Činnost sboru má podle starosty hasičů svá výraznější a méně výrazná období. „Je to taková sinusoida," říká s úsměvem Jakub Groulík a doplňuje, že k úspěšným obdobím patřila již zmíněná 50. léta minulého století, a pak léta 90., v současnosti se opět daří činnost sboru oživit.

Hasiči pořádají například masopust, při kterém se zapojuje 25 až 30 masek a kostýmy se i půjčují. „Stojí to nějaký peníz, ale používáme na to peníze z brigád," vysvětluje Jakub Groulík. V režii sboru je i stavění májky, na kterou je připravený stojan hned za jednou z hasičských zbrojnic. Je to ovšem další akce, do které se zapojí velká část obce. „Musí na to být tak dvacet silných chlapů," říká starosta sboru. Pro děti je přitom připravené občerstvení a opékání vuřtů, pro všechny se koná společenská zábava.

close O podporu obecního úřadu se opírá Sbor dobrovolných hasičů Šindlovy Dvory, například při vystrojování zásahové jednotky. Další prostředky má sbor třeba z brigád, které pro obec provádí. Snímek je z akce, při které se žehnala opravená hasičská zbrojnice. zoom_in

Na sv. Petra a Pavla se koná tradiční pouť ve spolupráci s obcí. Příští rok by to měla být výraznější akce, právě v souvislosti s výročím založení sboru.

Kromě účasti na soutěžích je pak ještě velkou akcí již zmíněný živý betlém. Původní nápad vzešel od bývalého starosty sboru Ladislava Puffera. Letos se akce pořádala třetím rokem. Nechybí při ní například živý velbloud a ve staré zbrojnici je pak samotný betlémský výjev i s Jezulátkem. Podívat se chodí několik set lidí, ke zbrojnici se ani všichni nevejdou.

Zajímavosti z historie sboru nabízí zase listování kronikami nebo knihou pokladniční. V roce 1924 činily pokuty za titul „pane" 18 Kč a 72 hal (hasiči se správně měli oslovovat bratře), za spolkové razítko je zaznamenán výdaj 15 Kč a hrubý příjem ze spolkového plesu v témže roce byl 1772 Kč. Výstřižek z Hlasu lidu z 15. září 1924 zase informuje o požáru v továrně na smaltované nádobí Vulkán, při kterém se sbor z Šindlových Dvorů: „osvědčil jako jeden z nejčilejších."

Nejstarším členem sboru je Antonín Jungwirth, kterému je již 92 let, nejmladší jsou členové dětského družstva, kteří si celkem úspěšně vedou v soutěži Plamen. „Tento rok nás opustil pan Miroslav Macek, hasič tělem i duší," připomíná pak ještě zasloužilého člena sboru Jakub Groulík.

Ze zásahů v poslední době lze připomenout loňské přečerpávání vody z místního rybníka, když při deštích hrozilo, že se protrhne opravovaná hráz.

Hlasujte pro svůj sborDobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun. Nyní můžete až do pátku 1. ledna do 15 h podpořit hasiče z Šindlových Dvorů. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI DVORY na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.

close Logo Českého rozhlasu České Budějovice. zoom_in