Ještě kolem osmé ráno v hale doutnala malá ohniska. Požár halu zcela zničil, propadla se střecha i s mohutnými krovy.

Požár byl ohlášen hasičům ve středu v 19.45 hodin. „Mnoho dalších volajících popisovalo obrovské plameny šlehající z celého objektu včetně střechy,“ uvedl mluvčí hasičů.

Fotogalerie: Požár bývalé výtopny na sídlišti v Jankovicích v Nymburce

K požáru vyrazily zpočátku čtyři hasičské jednotky. Velitel zásahu nechal zastavit železniční dopravu na přilehlé trati. Současně vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu, protože potřeboval na místo další hasiče s cisternami.

Hořící hala plná starého dřeva byla hašena šesti vodními proudy, další dva proudy byly nasazeny na ochlazení a ochranu přilehlých budov. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích a velitel zásahu zorganizoval v nymburském stanici plnění tlakových lahví právě do dýchacích přístrojů.

Na místo přicházely také davy místních. Šlehající plameny přilákaly nejen obyvatele sídliště, ale i vzdálenějších částí města. Část z nich na místě spekulovala o úmyslném založení ohně nebo o nešťastné náhodě v souvislosti s tím, že objekt v minulosti obývali bezdomovci.

Zřítila se i střecha

Kolem deváté večer došlo na místě požáru k propadu a zřízení celé střechy. „Její propadlá kovová krytina značně komplikovala dohašování, takže hasiči museli zasahovat velice opatrně,“ poznamenal Jaroslav Gabriel. V tu dobu už vedení města prostřednictvím sms zpráv a hlášení místního rozhlasu vyzvalo, aby lidé z okolí omezili větrání.

Hasiči krátce poté oznámili, že mají oheň pod kontrolou. Na místě během večera zasahovali profesionální hasiči ze stanic Milovice, Nymburk a Poděbrady, jednotka Správy železnic Nymburk a dobrovolní hasiči obcí Hronětice, Nymburk, Pečky, Sadská, Velké Zboží a Všechlapy. Před desátou hodinou se jednotky začaly rozjíždět na základny, na místě zůstali pouze dobrovolní hasiči z Hronětic, kteří dostali za úkol hlídání požářiště do ranních hodin. Škoda byla předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun.

Bývalá výtopna měla být v dohledné době odstraněna. V místech, kde dosud stála, se počítá s vybudováním parkovacích míst pro obyvatele jankovického sídliště.