Technické zásahy nebo požár dřeva, který se rozšířil na střechu rodinného domu, zaměstnaly profesionální i dobrovolné hasiče na Českobudějovicku v minulých dnech. V Bechyni v panelovém domě krotili plameny nejdříve policisté.

Zásahy v týdnu zahájili profesionální hasiči v pondělí 22. března 2021 hned nad ránem, kdy před šestou hodinou profesionální jednotka ze stanice Suché Vrbné vyjela do obce Srubec, kde havaroval osobní automobil. "Vůz sjel ze silnice, hasiči ho zajistili. Úklid vozovky nebyl potřeba," doplnila k zásahu tisková mluvčí HZS JčK Vendula Matějů.

Bez vzniklé škody byl v pondělí uzavřen první požár týden. Tentokrát se jednalo o trávu, která hořela v Českých Budějovicích u Výstaviště. Požár na ploše přibližně 5 x 1 metr uhasila osádka cisterny českobudějovických profesionálních hasičů.

V úterý hasiči z Hluboké nad Vltavou provedli v Nerudově ulici nouzové otevření dveří bytu a stejný zásah provedla tatáž jednotka také v Dlouhé ulici v obci Borek.

Navečer pak ještě podle Venduly Matějů hasiči vyrazili do firmy v obci Hůry, kde ohlásila elektrická požární signalizace požár. Českobudějovická profesionální jednotka na místě průzkumem zjistila, že se jedná o planý poplach.

Vážnější průběh měl zásah v Rudolfovské třídě po 22. hodině. "K požáru propanbutanové láhve vyjeli na Rudolfovskou třídu v Českých Budějovicích českobudějovičtí profesionální hasiči. Majitel před příjezdem hasičů vynesl láhev ven z domu na chodník. Hasiči ji vysokotlakým proudem uhasili a ochladili. Kontrolní měření pak provedli termokamerou," přiblížila zásah Vendula Matějů s tím, že vzniklá škoda je naštěstí nulová.

Zatím největší požár týdne museli hasiči likvidovat ve středu, vyjížděli před 17. hodinou. "Profesionální jednotky ze stanic České Budějovice a Suché Vrbné a jednotka SDH obce Boršov nad Vltavou byly vyslány na tř. 5. května v obci Včelná, kde byl ohlášen požár dřeva u rodinného domu s tím, že požár se šíří do střechy domu. Hasiči průzkumem na místě požáru tuto informaci potvrdili. Požár složeného dřeva se po pobité stěně garáže dostal až do podhledů střechy rodinného domu. Ještě před příjezdem hasičů požár hasil vodou ze zahradní hadice a přenosnými hasicími přístroji syn majitelky domu a soused. Hasiči pak na dohašení nasadili vysokotlaký proud," popsala dění na Včelné Vendula Matějů.

"Pro řádné dohašení jednotka musela odkrýt střešní krytinu na ploše přibližně 2 x 3 metry nad ohořelým podbitím a ochladit ohořelé latě, ohořelou pozednici a dvě krokve. Zároveň bylo nutné rozebrat a dohasit i obitou stěnu garáže. Během hašení hasiči provedli včetně měření termokamerou průzkum podkroví rodinného domu. Zde žádná ohniska ani rozšíření požáru zjištěna nebyla. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 50 000 korun, příčina vzniku požáru je v šetření," doplnila Vendula Matějů.

V půl desáté večer pak byli profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou a dobrovolná jednotka obce Bechyně v Bechyni vysláni do ulice Na Libuši k ohlášenému požáru kuchyně. "Jednalo se o požár potravin na sporáku v kuchyni bytu ve třetím patře panelového domu. Na místo dorazila první hlídka Policie ČR, která provedla prvotní zásah a požár přenosnými hasicími přístroji dostala pod kontrolu. Zabránila tak jeho rozšíření do dalších částí bytu," uvedla k požáru Vendula Matějů a dodala, že hasiči pak provedli dohašení. Vzniklá škoda činí 200 000 korun.