Třináct akcí je letos zahrnuto do Velké ceny okresu České Budějovice – už tradiční soutěže dobrovolných hasičů v požárním sportu.

První měření sil se koná podle spoluorganizátorky Ilony Hrubešové v Mydlovarech – 4. května od 14 hodin. Velká cena skončí v říjnu. Změnou oproti loňsku je to, že ubyla akce na základně profesionálů v Budějovicích a přibyla soupeření v Chotýčanech, Hosíně a Dolním Bukovsku. Například dvojboj dětí, další z pravidelných soutěží, začne svůj seriál 11. května na hřišti v Ledenicích.

Nejbližším soubojem, který hasiče čeká, je oblíbené zápolení o sošku jejich patrona svatého Floriána, při kterém se voda čerpá přímo z řeky Vltavy. Uskuteční se na náplavce u Dlouhého mostu 27. dubna od 13 hodin.

Od jara téměř do konce roku se dobrovolní hasiči utkávají na desítkách různých akcí, nejen v rámci velké ceny. Pořádají se i další pravidelné nebo příležitostné soutěže a sbory čekají také postupové boje o nominaci na mistrovství republiky v dospělých i mládežnických kategoriích.

V Českých Budějovicích se už třeba konala soutěž O pohár primátora. V atraktivní disciplíně – požárním útoku, se utkalo 17 týmů, 11 mužských a 6 ženských. Od základny musely dovést vodu do vzdálenosti 90 (muži) nebo 70 (ženy) metrů a pak zasáhnout terč.

Pořadatelem bylo SDH České Budějovice. Podle člena výboru Jana Zabilky se jednalo oficiálně o třetí ročník, konal se ale ještě nultý zkušební. Nejlepšími bylo tentokrát mezi ženami družstvo Ledenic (19,72 vt.) a mezi muži pak Soběnov „A“ (19,78 vt.). Domácí zvládli útok za 30,01 vteřiny a podle Lukáše Čecha byli s časem spokojeni. „Na dvanáctku mašinu je to dobrý, když běháme proti devatenáctkám,“ poukázal na rozdílný výkon strojů Lukáš Čech. Domácím patřilo nakonec 7. místo. Akce na budějovické náplavce přitáhnou vždy i početné diváky, protože travnatý svah u řeky je skvělým přírodním hledištěm.