Soutěž vyšperkovaná netradičními disciplínami, setkání jednotek z širokého okolí, vystavená hasičská technika a dokonce její spanilá jízda obcí či ukázka vyproštění zraněné osoby z havarovaného auta v podání vyšebrodských hasičů, to vše patřilo v sobotu k oslavám 135. výročí založení sboru dobrovolných hasičů v Horní Stropnici.

Ten se podle Filipa Kusáka, jeho nového a shodou okolností nejmladšího velitele v historii sboru, proti začátkům v roce 1880 zase příliš nezměnil. „Původně to byl sbor německý, až pro roce 1900 se stal českým, ale princip fungování zůstává ve stejných kolejích," zdůrazňuje. Proto také dnešní stropničtí hasiči nedají dopustit na své předchůdce, jako byl například někdejší velitel František Tilp, na jehož počest pojmenovali i svou soutěž. „Pana Tilpa všichni dnešní hasiči kolem čtyřiceti let pamatují jako svůj vzor z dětství, kterého měli všichni moc rádi," připomíná jednu z osobností zdejšího sboru.

Ten dnes čítá na šest desítek členů, nechybí mezi nimi ani členové soutěžních družstev dětí a žen, ale také patnáct členů výjezdové jednotky. Právě ta v posledních několika letech přidává na své konto čím dál víc úspěšných ostrých zásahů. „Jezdíme k požárům, které v krajině rozsáhlých lesů a polí nejsou výjimkou, zvlášť v letošním suchém létě jsme stále v pohotovosti. Poměrně časté jsou i technické pomoci, zaměstnávají nás popadané stromy i povodně. Letos jsme se například účastnili hašení požáru lesa u Trhových Svinů, pokud se ohlédneme pár let zpátky, zasahovali jsme i u požáru rašeliny či u povodní, požárů strnišť, teď přes léto nás hodně zaměstnala také sršní hnízda, která jsme odstraňovali hlavně kvůli bezpečnosti dětí," shrnuje Filip Kusák.

Právě práci při skutečném zásahu simulují dnes také soutěže TFA – nejtvrdší hasič přežívá, ve kterých ti stropničtí slaví úspěchy. K těm přidávají poháry z řady hasičských „srandamačů" a rádi by se vypracovali i mezi stabilní špičku v požárním sportu. „Zatím nejvyšší soutěž, které jsme se účastnili, bylo okresní kolo, ale nechybělo moc, abychom se dostali ještě výš, snad se to povede v příštím roce. Máme teď družstvo mladých kluků, kteří se snaží, jsou dravci a chtějí vyhrávat," věří velitel.