Zásahy při živelných pohromách, organizace dětského dne či drakiády i pomoc při sběru odpadu nebo obecních slavnostech. To vše patří k aktivitám Sboru dobrovolných hasičů v Nové Vsi.

Právě koordinace a pomoc se svozem velkoobjemového a podobného odpadu zaměstnala členy sboru v uplynulých dnech. "Už odvážíme, co se sebralo před dvěma týdny," zmínil ve čtvrtek starosta SDH Jiří Kubeš k jarní části "čisticí" akce, která se koná dvakrát do roka, na jaře a na podzim a nikdy se bez dobrovolných hasičů neobejde.

V řadách sboru založeného v roce 1898 najdeme ženy i muže. "Zásahová jednotka v počtu deseti členů je zařazena do režimu Integrovaného záchranného systému," upozorňuje Jiří Kubeš. „Sbor trochu spal, ke znovuzrození došlo v roce 2011,“ ohlíží se za posledními lety Jiří Kubeš a dodává, že v roce 2013 byla například zakoupena stará sanitka a předělán na osmimístný hasičský vůz pro zásahovou jednotku. Dobrovolní hasiči z Nové Vsi se tak mohou rovnat i se sbory v okolí, jak vyzdvihuje Jiří Kubeš. Se sbory v okolí se tradičně poměřují Novovesští také při soutěži O pohár starosty, která se týká šesti sborů v sousedství, mimo jiné Nedabyle, Doubravice nebo Hodějovic. Mezi zásahy lze za letošek jmenovat povolání k likvidaci zahoření stavebního stroje a odklízení stromů, které podle Jiřího Kubeše mají hasiči na programu vlastně pořád.

Hostinec u nádraží.
Hospodu přivezli do Nové Vsi z Prahy, Sokolové se v ní báli o nohy

Ozdobou výzbroje sboru je unikátní hasičská stříkačka, jejíž pumpu nepohání motor ale čtyři muži. Renovována byla v roce 2013. „Podle starých pamětníků,“ zdůrazňuje k obnově Jiří Kubeš s tím, že pokyny poskytli délesloužící členové sboru. Na stroji je i cedulka, kdo se o renovaci zasloužil. "V pístech je kožené těsnění, odborně kožená vycpávka. Nejprve se vše muselo namočit, nikdy se s ní nesmí hýbat na sucho," upozorňuje Jiří Kubeš, že při renovaci i při zásahu je nutné dát stříkačce předem "napít". Opravenou stříkačku pak v roce 2013 předvedli hasiči z Nové Vsi při výročí sboru i s koňským spřežením a dobovými uniformami.

V roce 2019 byla přistavěna k obecnímu úřadu nová zbrojnice, která je hlavně základnou pro zásahovou jednotku, ale užívá ji i sbor.