Místostarostka Jaroslava Petřeková vzpomněla, že členy komise v Dubičném uvítali Dubičanskou písničkou, kterou místní znovu objevili před několika lety. Na návštěvu obce si komisaři vyhradili sto dvacet minut.

První zastávkou při tradiční obchůzce obce se stal zdejší obecní úřad. „Tady jsme komisi seznámili s projektovou činností, službami pro občany nebo dotacemi," přiblížila program Jaroslava Petřeková. Chybět ale nemohla ani návštěva místní knihovny nebo hasičárny.

„Členy komise jsme vzali do naší klubovny, kde jsme jim pověděli o historii místních hasičů a ukázali fotky z činností s dětmi a akcí, které v obci v průběhu roku pořádáme," vyprávěl Ludvík Petřek, starosta sboru Dobrovolných hasičů v Dubičném.

Svou návštěvu obce zakončila desetičlenná komise v restauraci U Žáby, kde kromě něčeho dobrého k snědku zhlédli video o Dubičném a dalších částech. 

Starosta se nemusí nechat tetovat
Jihočeskou vesnicí roku se stala obec Cehnice na Strakonicku. Hned na druhém místě se ale umístil jihočeský Boršov nad Vltavou, který zároveň obdržel i diplom za moderní knihovnické a informační služby. „Já jsem se s kolegy a kolegyněmi na úřadu vsadil, že když vyhrajeme, tak si na břicho nechám vytetovat létající rybičku, takže jsem rád, že ušetřím," smál se starosta Boršova Jan Zeman. „Cehnice si první místo zaslouží, je to pěkná vesnice. A když bych to řekl sportovní terminologií, tak jsme vlastně první poražení," okomentoval Jan Zeman umístění v soutěži Vesnice roku.

S prázdnou ale neodešly ani ostatní obce. Obec Zvíkov získala v soutěži za spolkový život a občanskou společnost v obcích Cenu naděje pro živý venkov. Pištín obdržel čestné uznání Za koncepční výstavbu infrastruktury, Dubičné získalo čestné uznání za příkladnou činnost Sboru dobrovolných hasičů.