Pro obec to byl svátek. Chlapci i chlapi v nažehlených modrých uniformách se v sobotu sešli před obecním úřadem.

Měli k tomu dobrý důvod: sbor dobrovolných hasičů v Bečicích slavil 75 let své existence.

Na návsi položili věnec ke kapličce na památku těch, kteří se jubilea nedožili. Slavnostně odměnili zasloužilé členy a při ukázce techniky před požární zbrojnicí přesvědčili přihlížející, že když bude třeba, zase vyrazí do boje s živlem, který je sice dobrým sluhou, ale špatným pánem.

„Oheň nikdy nespí,“ připomněl předseda hasičů Alexandr Pokorný.

Výjezdy nejen k ohni

„Naposledy jsme měli službu, jsou to tři neděle, v lese ve Smrčí. Před námi uhasili požár profesionálové z Týna, a zasahovali tam i dobrovolní hasiči z Bukovska, kteří mají lepší auta. Drželi jsme hlidku, kdyby zase začalo hořet,“ popisuje velitel hasičů Jan Trenda.

Buď velitel, nebo starostka jsou stále na telefonu připraveni vyslyšet volání o pomoc. „Když nás zavolají, tak jedeme,“ ujišťuje Jan Trenda. Obvykle Bečičtí zasahují tak třikrát do roka.

A nejen proti ohni. Jednou o Vánocích zdejším chalupářům mráz roztrhal vodovodní potrubí a sklep byl po strop zatopený. Nebýt bečických hasičů, ochotných okamžitě pomoci, byly by následky mnohem horší . . .

„Už jsme oběma auty vyjížděli i na Silvestra, když ve Štipoklasech hořel barák. Chlapi tenkrát rozbíjeli led sekerou, abychom se vůbec dostali k vodě,“ vzpomíná si Jan Trenda dobře na silvestrovský výjezd.

Hasič v každé chalupě

Při sobotním 75. výročí založení sboru, které se s podporou ČEZ stalo součástí Oranžového roku 2007 JETE, to vypadalo, že co muž, to hasič! „Je skoro v každém baráku,“ souhlasí Jan Trenda, „v obci je padesát chalup, máme pětatřicet členů.“

Věkový průměr bečického sboru nedávno snížilo pět nováčků. „Jsou hodně zapálení, záleží na tom, jestli jim nadšení vydrží,“ podotýká velitel hasičů, kteří dvakrát v měsíci pořádají cvičení, aby nevyšli ze cviku.

Trenda se domnívá, že mladá generace jednou převezme štafetu a sbor v obci poblíž Týna nezanikne. „Snad si uvědomují, že k životu na vesnici je hasičů třeba. Když tu mají auto, proč by měli čekat, až přijede někdo jiný? Je třeba, abychom byli sami bojeschopní!“

Starostka Bečic Anna Kulíšková přítomnost hasičů v obci kvituje s povděkem. „Jsem hrozně ráda, že se u nás hasičská tradice stále udržuje, protože někde se stává, že sbory rozpouštějí. Je to velká škoda, protože ke vsi rozhodně patří,“ je přesvědčena Kulíšková.