VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči ke vsi patří, je přesvědčena starostka Bečic

BEČICE - Obec poblíž Týna oslavila 75. výročí založení sboru dobrovolných hasičů.

31.8.2007
SDÍLEJ:

Bečice u Týna nad Vltavou v sobotu slavily 75. výročí založení sboru dobrovolných hasičů v obci.Foto: Deník/Michael Kalinics

Pro obec to byl svátek. Chlapci i chlapi v nažehlených modrých uniformách se v sobotu sešli před obecním úřadem.

Měli k tomu dobrý důvod: sbor dobrovolných hasičů v Bečicích slavil 75 let své existence.

Na návsi položili věnec ke kapličce na památku těch, kteří se jubilea nedožili. Slavnostně odměnili zasloužilé členy a při ukázce techniky před požární zbrojnicí přesvědčili přihlížející, že když bude třeba, zase vyrazí do boje s živlem, který je sice dobrým sluhou, ale špatným pánem.

„Oheň nikdy nespí,“ připomněl předseda hasičů Alexandr Pokorný.

Výjezdy nejen k ohni

„Naposledy jsme měli službu, jsou to tři neděle, v lese ve Smrčí. Před námi uhasili požár profesionálové z Týna, a zasahovali tam i dobrovolní hasiči z Bukovska, kteří mají lepší auta. Drželi jsme hlidku, kdyby zase začalo hořet,“ popisuje velitel hasičů Jan Trenda.

Buď velitel, nebo starostka jsou stále na telefonu připraveni vyslyšet volání o pomoc. „Když nás zavolají, tak jedeme,“ ujišťuje Jan Trenda. Obvykle Bečičtí zasahují tak třikrát do roka.

A nejen proti ohni. Jednou o Vánocích zdejším chalupářům mráz roztrhal vodovodní potrubí a sklep byl po strop zatopený. Nebýt bečických hasičů, ochotných okamžitě pomoci, byly by následky mnohem horší . . .

„Už jsme oběma auty vyjížděli i na Silvestra, když ve Štipoklasech hořel barák. Chlapi tenkrát rozbíjeli led sekerou, abychom se vůbec dostali k vodě,“ vzpomíná si Jan Trenda dobře na silvestrovský výjezd.

Hasič v každé chalupě

Při sobotním 75. výročí založení sboru, které se s podporou ČEZ stalo součástí Oranžového roku 2007 JETE, to vypadalo, že co muž, to hasič! „Je skoro v každém baráku,“ souhlasí Jan Trenda, „v obci je padesát chalup, máme pětatřicet členů.“

Věkový průměr bečického sboru nedávno snížilo pět nováčků. „Jsou hodně zapálení, záleží na tom, jestli jim nadšení vydrží,“ podotýká velitel hasičů, kteří dvakrát v měsíci pořádají cvičení, aby nevyšli ze cviku.

Trenda se domnívá, že mladá generace jednou převezme štafetu a sbor v obci poblíž Týna nezanikne. „Snad si uvědomují, že k životu na vesnici je hasičů třeba. Když tu mají auto, proč by měli čekat, až přijede někdo jiný? Je třeba, abychom byli sami bojeschopní!“

Starostka Bečic Anna Kulíšková přítomnost hasičů v obci kvituje s povděkem. „Jsem hrozně ráda, že se u nás hasičská tradice stále udržuje, protože někde se stává, že sbory rozpouštějí. Je to velká škoda, protože ke vsi rozhodně patří,“ je přesvědčena Kulíšková.

31.8.2007
SDÍLEJ:
Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení