„Dříve byly dvě noční soutěže v regionu. Ještě byla ve Větřní, ale tu zrušili, protože jim odešli sponzoři a nebyly peníze,“ uvedl v sobotu uprostřed nočního ruchu velitel pořádajícího SDH Karel Maruška. Ocenil přitom podporu obecního úřadu a firmy ČEZ, pro soutěž.


Dnes je noční klání v Mydlovarech možná i jediné svého druhu na jihu Čech. Po skončení předstartovní přípravy jednotlivých družstev vždy reflektory zhasnou a na ploše trávníku zůstane spoře osvětlené pouze čerpadlo a terče. Jinak se nad hřištěm rozhostí úpná tma. V té muselo 38 družstev mužů a žen urazit od základny 90 metrů a ze vzdálenosti deseti metrů pak trefit terč. „Běhají se časy kolem jedenadvaceti nebo dvaadvaceti vteřin. To nemá chybu,“ vyzdvihl výkony soutěžících dlouholetý rozhodčí Josef Plojhar. „Všechno záleží na strojníkovi, ve tmě se řídí jen odhadem, kdy pustit vodu,“ popsal jednu ze záludností soutěže Ladislav Fošenbauer. „A největší problém je košík. Potmě správně chytit závit a všechno spojit,“ doplnil Fošenbauer za domácí družstvo, jehož věkový průměr 42 let kazí jen Fošenbauer mladší.


Digitální časomíra, která do Mydlovar přijela z Rudolfova, ukázala, že nejrychleji zdolali trať hasiči z Křenovic za 21,47 vteřiny. Druhé místo získali domácí a třetí byl Rudolfov. V ženách byly první Malešice v čase 28,45 vteřiny (celkově 9. z 38 zúčastněných družstev), druhé bylo družstvo Olešníka a třetí Hrdějovice.