Kdo miluje starou hasičskou techniku, nejen motorové stříkačky staré pár desítek let, ale třeba i kousky tažené kdysi koňmi, tomu poskočí srdce v sobotu v Nemějicích. V obci na hranicích Písecka a Českobudějovicka dostane v sobotu od 15 hodin slovo technika, jinak spíše odpočívající v garážích. A v soutěži staromilců dostanou šanci i diváci.

Vloni se podle Aleny Liškové, členky nemějického dobrovolného sboru, utkalo celkem deset týmů. Letos mají kromě domácích dorazit s těmi nejstaršími stříkačkami účastníci ze Zárybničné Lhoty a Jestřebic. „Přijedou, i když je to problém s přepravou,“ oceňuje Alena Lišková nadšence, kteří techniku zděděnou po předcích nejen udržují v bezvadném stavu, ale jsou i ochotni představit ji veřejnosti v akci.

Zapojit se mohou v Nemějicích i diváci. V soutěži, kde bude náčiním takzvaná džberovka. Jednoduchá stříkačka, která je jen malá a ruční a nasává vodu ze džberu. Do něj ovšem musí druhý člen týmu ochotně a hlavně rychle dolévat…

Poprvé se v Nemějicích konala soutěž v roce 2014. "Je to splněný sen velitele hasičů," zmínila Alena Lišková k akci, která má spíše než boj o čas, přinést pohodu a pobavení, ale i trochu obdivu k tomu, co dokázali naši předkové.