Černí krasavci, honosící se charakteristickým lesklým peřím, v březnu opravovali hnízda například v ulici Na Sadech (na snímku je pohled na jejich sídla v sousedství Rabenštejnské, tedy havraní věže).


„Početní stav havranů v krajském městě stoupá. V polovině osmdesátých let zde hnízdily tři páry,“ připomněl včera zoolog Jihočeského muzea Petr Bürger znovuobjevení havranů v Č. Budějovicích před dvaceti lety.


Hnízdících párů přibývalo a dnes se jejich počet odhaduje na 350 – 400 párů. „Nyní kladou vejce, v průměru jsou to dvě až šest vajec na jeden pár,“ doplnil zoolog. Od přelomu února a března opravovali havrani hnízda, ale ta vydržela na stromech i při nedávném orkánu. Koncem května a začátkem června vylétnou mláďata z hnízda. Havrani jsou tažní ptáci a v zimě se do střední Evropy stahují hejna ze severovýchodu a východu Evropy. Je ale prý možné, že letos mohli v České republice „domácí“ havrani přezimovat. „Ale havrani nejsou kroužkovaní,“ poukázal Bürger na to, že s jistotou se nedá přezimování doložit. Černolesklí krasavci patří mezi tak zvané sinantropní druhy, což znamená, že žijí společně s člověkem. V jihozápadních Čechách dále hnízdí na Veselsku, Soběslavsku a v Táboře. V Českých Budějovicích jejich sídla najdeme například ještě v Háječku. V jiných hnízdištích na jihu Čech jsou havrani méně početní než v krajském městě. Velké kolonie je ale možné pozovat v České republice třeba také v Polabí.