V úterý totiž zasedala komise, jejímž úkolem bylo konečně rozhodnout v rámci výběrového řízení o tom, kdo bude stavět chystané úseky dálnice u Úsilného a u Veselí nad Lužnicí. Jenže komise nerozhodla a jak potvrdil tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký, žádné doporučení  ohledně výběru dodavatele neschválila. Výběrové řízení se přitom táhne už od jara 2012, kdy bylo vyhlášeno! A dosud není u konce.

První komise sice na podzim roku 2013 vybrala vítěze – firmu Skanska, ale dvě z poražených firem  – Eurovia a Strabag, výsledek výběrového řízení napadly a uspěly u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Od té doby se táhne dodatečné posuzování nabídek v rámci výběrového řízení. A podle všeho se čekání na vybraného stavitele a tedy i začátek akce ještě protáhne.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola ale další průtahy odmítá. „Připadám si jako ve špatném snu. Okamžitě budu interpelovat předsedu vlády Bohuslava Sobotku a ministra dopravy Antonína Prachaře s dotazem, kdy tedy tato komise laskavě o další výstavbě jihočeské dálnice rozhodne," říká Jiří Zimola.

„Všichni deklarují, jak na výstavbu dálnice jsou peníze, jak je vše připraveno, ale vládní pracovní komise se stále nemůže dohodnout. Na co komise čeká? A jak budeme čekat dlouho my, Jihočeši? Potrvá to dalších deset let? Vyzývám ministra dopravy, aby apeloval na členy pracovní komise a požadoval urychlené dodání návrhu řešení," zdůrazňuje Jiří Zimola.

Komise nyní rozhoduje o úsecích z Veselí nad Lužnicí do Bošilce a z Borku do Úsilného. Stavět se měly začít už vloni na podzim a zakázka je zhruba za tři miliardy korun.

Výrok komise ohledně budoucího stavitele se zdrží nejméně o měsíc. Podle Jana Studeckého si hodnotící komise si vyžádala zpřesnění odpovědí od jednotlivých uchazečů a výhledově by se mohla sejít opět přibližně za měsíc.