Jihočeský hejman Martin Kuba nevydržel nečinně přihlížet a vyjádřil se na své stránce. "Rád bych uvedl na pravou míru informace, které jsem dnes zachytil na Facebooku a považuji za nutné je hned v úvodu vyvrátit. Údajně jsem měl nařídit starostům obcí, aby vypovídali nájmy v obecních bytech stávajícím českým nájemníkům, protože musí byty uvolnit pro ukrajinské uprchlíky. Je to ÚPLNÝ NESMYSL! A prosím, nepřipusťme šíření takových nesmyslů! Těch dezinformací bude čím dál víc a je třeba s tím od začátku bojovat," komentoval rezolutně Kuba.

Požádal o vystěhování a přišla sociální smršť

Příspěvek, který stojí za vyhrocenou situací, zveřejnil Jiří Thorovský. Ten s partnerkou a malou dcerou žije v obecním bytě, který potřebuje rekonstrukci, a tak ho starosta Jiří Bláha na tento fakt upozornil a požádal o vystěhování. O případu první informoval redaktor portálu iDnes.

"Ke "konfliktu" Rusko vs. Ukrajina jsem se až doteď na FB nevyjadřoval. Ale teď se to dotklo také mojí rodiny a já jsem přinejmenším roztrpčen, tak potřebuji upustit ventilek. Je fakt dost nepříjemné, když přijde český starosta oznámit české rodině s dvouletým dítětem, aby se vystěhovala z obecního bytu, neboť tento musí být dle nařízení uvolněn Ukrajincům ..... Tvl, kde to jako jsme? Kde to žijeme? My si poradíme, ale co mají doprdele dělat ti ČEŠI, co nemají kam jít," napsal Jiří Thorovský.

Bezdědovický starosta se vše snažil uklidnit. Dokonce vydal i oficiální prohlášení na webové stránky obce (zde). K rodině přišel a slušně vše vysvětlil. "Vím, že koupili nemovitost v Blatné, slušně jsem se zeptal, kdy budou moci byt uvolnit, abych mohl dát na vědomí krajskému úřadu," sdělil Bláha. 

Krajský úřad se podle hejmana Martina Kuby pouze dotazoval na možné kapacity. Žádný příkaz neuděloval. "Nic takového jsem nenařídil a nic takového se nesmí dít. Jen v souvislosti s tím jsem také od starostů dostal informace, že v některých obcích využívají obecní nájemní byty lidé, kteří mají ještě svoje vlastní byty nebo domy. I když se přiznám, že takovou situaci moc nechápu, a asi se jedná o jednotky případů, nechávám takové případy na posouzení jednotlivých starostů," napsal k tomu dále hejtman.

Počty uprchlíků z Ukrajiny na jihu Čech s platným povolením pobytu dle ministerstva vnitra k pátku 18. března 2022.Počty uprchlíků z Ukrajiny na jihu Čech s platným povolením pobytu dle ministerstva vnitra k pátku 18. března 2022.Zdroj: Deník/ Redakce

A co tedy se starosty probírali?

Na základě rozhodnutí vlády o přerozdělení uprchlíků do krajů předseda Asociace krajů České republiky a jihočeský hejtman Martin Kuba ve čtvrtek a pátek se starosty jednal. Tak, jak usnesení vlády samosprávě všech čtrnácti krajů v republice ukládá, je vyzval, aby se každá obec podle své velikosti pokusila najít alespoň nějakou ubytovací kapacitu.

"Také jsem všem jasně vysvětlil, že hledáme řešení, které se má co nejméně dotknout obyvatel jihočeských měst a obcí. Řešili jsme formy ubytování, úhrady za ubytování ze strany státu a jednotlivé možnosti v různých obcích. Informoval jsem je, že prioritně budeme využívat ubytovací kapacity ministerstev a státních organizací a samozřejmě naše krajská zařízení. Představil jsem jim také, jakou formu podpory pro případné drobné rekonstrukce stávajících nevyužitých obecních objektů budeme prosazovat na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), aby se i z dosud nevyužívaných obecních prostor dalo vytvořit přechodné ubytování," upřesnil.

Je si vědom, že menší obce s kapacitou mohou mít problém a všechny také upozornil, že pokud to tak bude, ať se ozvou. "V této chvíli potřebujeme ale aktivovat a zmapovat „veškerou“ možnou kapacitu, abychom mohli postupovat logicky tak, aby zátěž pro obyvatele byla co nejmenší. Proto uděláme maximum," komentoval Martin Kuba.