Zástupci osmi jihočeských obcí a měst před několika dny převzali plaketu za péči o válečné hroby.
Pamětní plaketu Ministerstva obrany ČR předal hejtman Jiří Zimola a zástupce ministerstva Imrich Vetrák, který uvedl, že v péči o válečné hroby patří jihočeská města a obce ke špičce v České republice.

Za péči o pomníky válečných obětí starostům a starostkám poděkoval hejtman Jiří Zimola. „Vaší péčí o válečné hroby připomínáte historii, vštěpujete mladším generacím, co válka znamenala, aby se chyby našich předků nemusely opakovat,“ řekl hejtman.

Péči o pomníky padlých chápe starosta Číčenic Milan Holeček jako historickou povinnost a ocenění jako výzvu k práci do dalších let. V obci mají tři udržované a opravované pomníky – v Číčenicích a místních částech Újezdec a Strpí. „Na některých pomnících jsme dělali nové pískování, obnovovali jsme zlaté nápisy se jmény padlých,“ uvedl starosta Holeček.

Za rekonstrukci a údržbu válečných hrobů a památníků ocenění převzali zástupci obcí Bělčice, Mojné, Rožmitál na Šumavě, Číčenice a městyse Radomyšl. Za rekonstrukci pietní desky obětem I. světové války a údržbu pietního místa na památku obětí II. světové války cenu získala obec Plavsko a za opravu pomníku a pravidelnou péči o válečný hrob město Deštná.
Obec Studená si plaketu zasloužila za rekonstrukci válečných hrobů v místní části Světlá a Maršov.