Jihočeská politická scéna se otřásá v základech. Jiří Trnka, bývalý ředitel úřadu spravujícího evropské dotace, obvinil současného náměstka primátora Českých Budějovic Petra Podholu z ovlivňování při rozdělování peněz jednotlivým projektům. Této činnosti se měl Podhola dopouštět ještě jako tajemník jihočeského hejtmana a žhavého kandidáta na post místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly. Trnka naznačuje, že se vše dělo na hejtmanův příkaz.

Jako důkaz mu slouží několik let stará nahrávka rozhovoru mezi ním a Podholou, kterou má deník Mladá fronta Dnes. Případem machinací v rozdělování peněz z Evropské unie se policie zabývá již rok a půl, ale do jednoho měsíce se očekává předání případu Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Sám Zimola nařčení z jakýchkoli manipulací odmítá. „Za sebe mohu garantovat, že jsem zvýhodnění konkrétních projektů nežádal a ani nikoho neovlivňoval,“ uvedl ve středu odpoledne.

Připomněl také, že celý proces hodnocení jednotlivých výzev Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad je dlouhodobě prošetřován policií, se kterou vždy aktivně spolupracoval a je jí i nadále k dispozici. Dle svých slov věří, že jakákoli případná trestná činnost bude objasněna a potrestána.

Vyjádření Trnkou obviněného Petra Podholy se nám nepodařilo získat. Stejně tomu je i v případě Jiřího Trnky, který je v současné době advokátem.

Hejtman Jiří Zimola podle svých slov věří, že případná trestná činnost bude objasněna. „V politice zastávám názor 'Padni, komu padni', a jestliže by se protiprávního jednání dopustil i kdokoli ze sociální demokracie, musí být potrestán. Faktem však zatím je, že obvinění bylo vzneseno pouze proti panu Trnkovi a panu Půlpytlovi,“ komentoval.

Hejtman zároveň nechce spekulovat o pozadí celé kauzy. Domnívá se, že je legitimním právem Jiřího Trnky předkládat jakékoli důkazy o své nevině. „Na druhé straně však pravdou je, že se jedná o mediální interpretaci slov člověka již obviněného z trestného činu, a v tomto slova smyslu beru zveřejněné informace s určitou rezervou,“ dodal Zimola.

Včera odmítl také uvažovat o tom, že by odhalení nových skutečností mohlo souviset s nadcházejícím sjezdem sociální demokracie, na kterém se bude ucházet o post místopředsedy. Připustil ale, že zveřejnění několik let staré nahrávky právě nyní i tuto interpretaci umožňuje.

Tisková mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová Deníku potvrdila, že do poloviny dubna by měla policie předat spisy, které se případu týkají, zastupitelství. „Zastupitelství se rozhodne, jestli bude na obviněné osoby podána obžaloba.“ Válová dodává, že Vrchní státní zastupitelství nikdo v souvislosti s včerejší výpovědí Jiřího Trnky nekontaktoval.

Tiskový mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR Roman Skřepek, který celou kauzu ROP vyšetřuje, se k celému případu odmítl vyjadřovat, nicméně k Trnkovu obvinění, že se policie nezabývala jeho nahrávkami rozhovoru s Petrem Podholou, dodal, že: „Policie se nebude zabývat spekulacemi.“

Včera zveřejněná kauza vrhla nepříznivé světlo na českobudějovickou radniční koalici, jejíž největší strana Občané pro Budějovice v čele s Jurajem Thomou šla do voleb s heslem boje proti korupci a „kmotrům.“ Při dnešním setkání lídrů koaličních stran byla ČSSD vyzvána, aby si udělala pořádek ve svých vlastních řadách. „Představitelé českobudějovických koaličních stran konstatují, že primárně považují odpovědnou za vysvětlení popsaných okolností Českou stranu sociálně demokratickou, a očekávají, že ČSSD věrohodným způsobem okomentuje a vysvětlí uvedené skutečnosti,“ píše se v prohlášení, které reaguje na obvinění náměstka primátora pro školství a sociální věci Petra Podholy (ČSSD).

Předseda klubu zastupitelů ČSSD Josef Průcha čeká, až bude celý případ řádně došetřen policií: „Pokud se prokáže, že se Petr Podhola něčeho dopustil, tak bude na něj ze strany ČSSD vyvíjen tlak, aby odstoupil,“ řekl Průcha.

V souvislosti s celým případem se mluví o snaze diskreditovat hejtmana Jiřího Zimolu před blízkým brněnským sjezdem ČSSD a poškodit českobudějovickou radniční koalici. Objevují se spekulace, které vidí za Trnkovým vyjádřením obranu ekonomicko – politické skupiny kolem podnikatele Pavla Dlouhého (ODS), jež je v médiích z manipulací evropských dotací nejvíce podezřívána.

RICHARD VLASÁK

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ