„Mezi nejprestižnější, nejvýznamnější a nejnáročnější patří předmětové čili vědomostní soutěže, do které jsou zařazeny olympiády matematická, fyzikální, chemická a biologická, soutěže v českém i cizích jazycích, dějepisná a zeměpisná olympiáda a středoškolská odborná činnost,“ uvedla Marie Hrdinová, krajská radní pro školství, mládež a tělovýchovu.


Žáci a studenti jihočeských škol se účastní všech vyhlašovaných soutěží. Vítězové krajských kol jezdí na kola celostátní a dosahují v nich velmi dobrých výsledků.


K nejúspěšnějším patřil Josef Pihera ze strakonického gymnázia, který zvítězil v matematické olympiádě. Magdalena Rysová ze stejné školy dokázala vyhrát v literární části soutěže Evropa ve škole, třetí skončila v olympiádě v českém jazyce.

Zeměpisný král

Druhé místo v zeměpisné olympiádě vybojoval Filip Hulec z českobudějovického Gymnázia Jírovcova. „Bylo to docela těžké,“ přiznává dvanáctiletý šampion, kterého předstihla jen dívka z Vysočiny. Cestování a zeměpis ho prý baví, s rodiči rád jezdí do Chorvatska a Rakouska. „Dneska jsem měl trému,“ přiznává školák, kterému za úspěch zatleskali všichni krajští zastupitelé. „Baví mě ještě dějepis, a teď se vracím zpátky do školy. Přišel jsem o matematiku.“ Třetí místo v soutěži v latinském jazyce získal Jan Ctibor z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka. „Latina je pěkný jazyk, dostal jsem se k němu přes mamku, která ji učila,“ přiznává devatenáctiletý Jan Ctibor. „Doma jsme měli spoustu knížek, tak jsem jednu vzal a začal se učit.“ Znalost latiny se mu neztratí. „Kromě toho, že překládám, tak ji využívám i při výuce jazyků, které z ní vycházejí,“ říká Ctibor.

Latina nade vše

„Latina je složitá, což mi usnadňuje učení dalších jazyků, které mi pak přijdou jednodušší.“ Kromě latiny umí starou řečtinu, němčinu, angličtinu a italštinu. „Teď budu maturovat a rozhoduji se mezi klasickou filologií nebo počítači,“ přiznává student, kterého u maturity čekají čeština, němčina, programování a dějepis. Latina mezi předměty není. „Tu by ředitel nepovolil, protože bych z ní maturoval sám,“ směje se Jan Ctibor.