O dalším nakaženém informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „Jedná se o ženu ze Strakonicka ve věkové kategorii pětašedesát a více let. Byla již v nařízené domácí karanténě pro kontakt s pozitivní osobou. Zdravotní stav paní je příznivý. Má rýmu a mírný kašel,“ uvedla. Žena zůstává v domácí izolaci.
Včera byla na jihu Čech nařízena karanténa 213 lidem. V povinné karanténě nyní pobývá 1165 Jihočechů.
Podle epidemioložky Jitky Luňáčkové bylo v laboratořích Nemocnice České Budějovice včera oznámeno 149 nových případů k vyšetření na COVID – 19.
Starostové obcí v kraji podle hejtmanky Ivany Stráské požadují informace o tom, zda se u nich vyskytuje někdo s nákazou. „Získají je,“ slíbila s tím, že jméno dotyčného se však nedozví.
„Laboratoře v českobudějovické nemocnici fungují v trojnásobném provozu,“ ujišťuje dále hejtmanka. Podle ní je schopna zpracovat 100 vzorků denně. „Proces akreditace trvá několik měsíců,“ vysvětluje, proč nelze zapojit všechny jihočeské nemocnice.
Aby nedošlo k zatěžování vnitřního provozu, bude umístěn před budějovickou nemocnicí kontejner pro další odběrové stanoviště.
"Naše nemocnice s akutní péčí jsou na nákazu koronavirem připraveny," pokračuje Ivana Stráská. Momentálně je na infekčním oddělení v Českých Budějovicích a v Táboře 67 míst. "Dalších 307 lůžek máme připraveno k tomuto účelu upravit. A samozřejmě máme v záloze i variantu, že pro tento účel vyčleníme celou jednu nemocnici," doplňuje hejtmanka.
Od státu zatím přišly 2 tisíce kusů respirátorů pro zdravotníky a záchrannou službu a 5,5 tisíc roušek pro terénní pracovníky sociálních služeb. Kvůli nedostatečným dodávkám od státu se Jihočeský kraj snaží navíc nakupovat ochranné prostředky po vlastní linii. V tomto týdnu prý můžeme očekávat 15 tisíc kusů respirátorů. Objednáno jich je nyní ještě dalších 25 tisíc. Rada kraje dostane ve čtvrtek 19. března návrh smlouvy na nákup ještě 4 milionů roušek. „Potřebujeme je pro zdravotnický personál, pro řidiče vozů veřejné dopravy, prodavače či pro ty, kteří budou zajišťovat chod mateřských škol,“ říká.
Není to levná záležitost. Krizová rezerva, která činila na tento rok pět milionů korun, byla zvednuta na 20, připravuje se další navýšení na 80 milionů. Jihočeští hasiči svážejí naše občany ze zahraničí, uvedla Ivana Stráská.
Kraj si stanovil pořadí pro vybavování ochrannými prostředky. „V první řadě se jedná o zdravotníky, dále pak o obchody s potravinami a hygienickými potřebami, lékárny či řidiče ve veřejné dopravě,“ vyjmenovává Ivana Stráská.
Zrušena byla v souvislosti s koronavirem neakutní lékařská péče. Poskytovatelé zdravotních služeb měli být k dispozici na dálku přes e-mail či smsky. Akutně budou ošetřovat také zubní lékaři.