Fotografie ze zažloutlého alba Budějovic pořídil či nasbíral Jiří Dvořák z Rožnova (1924 - 2004), železničář a velký nadšenec do historie města. Jeho sbírka je uložena ve Státním okresním archivu České Budějovice. S laskavým svolením archivářů fotografie publikujeme. 

Do Hluboké jezdil autobus Škoda 206, před nádražní poštou stál bus s gumovými obručemi. Vzpomínáte, jak vypadalo autobusové nádraží bez Mercury?

Lannovka před hotelem Pošta, vpravo část nádražní pošty. Autobus Praga z Budějovic do Hluboké. Majitelem byl Antonín Beneš, 1927. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Autobusy měly gumové obruče a Mercury ještě nestálo

V proutěných koších a na trakařích prodávaly na náměstí zelí a cibuli trhovkyně v zástěrách. S kořením přijížděli trhovci v krojích až ze Slovenska.

Sobotní trh se zeleninou na náměstí, 1936. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Na náměstí byli trhovci s nůšemi, v neděli se korzovalo

V Krajinské bývaly zájezdní hostinec U zeleného beránka, levné zboží, opravna kol "mechanika Neumanna" i holičský krám pana Zajíce. A tam, kde se prodávaly chlapecké a pánské oděvy se štítem Moravia Nobles, byl později herna bar…

Pohled Krajinskou na Pražskou bránu zbouranou v roce 1867. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Krajinskou jezdily tramvaje a stála tu Pražská brána

V Široké stály trabanty a embéčka, ulice měla dámskou módní síň, výrobnu krabic a Mandu. I knihaře Ployhara. Toho má dodnes.

Dům stojící napříč ulicí v Široké před hradební věží Manda poblíž sirotčince. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Když byla Široká oprýskaná a měla věž Mandu

V Kostelní ulici stály domky, které ustoupily stavbě telekomunikační budovy, později Telecomu. A začal vyrůstat Gomel…

Kostelní ulice, telekomunikační budova s telefonní ústřednou, postavená v roce 1975. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Domky u Pražské ustoupily Gomelu

Víte, že na místě dnešní hlavní pošty stála nemocnice? Podívejte na bourání Royal bia, na "dům zpravodajství - informační ústav Discretia" i sochu Lenina.

Západní část bývalé Rybní ulice, v popředí domek s pekařstvím Josefa Cvacha a lávka přes Mlýnskou stoku se sochou sv. Jana Nepomuckého. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Náměstí 1. máje a Rybní ulice. Dnes je tady Metropol

V Jeronýmovce sídlili vojáci, uvidíte zbytky gymnázia po náletu, pivovarské vozy i bio Hvězda.

Jeronýmova ulice, prostor po vybombardovaném gymnáziu, 1950. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Jeronýmovka s vojáky, jízdárnou i biem Hvězda

Kvůli výstavbě paneláků a Koldomu musely být zbourány domky na Starém městě. Stály tu stáje jízdní policie, ploty byly dřevěné a kluci nosili rádiovky…

Staroměstská ulice před bouráním, domy zleva - krámek u Havelků, dvouštítový byl Cílků. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Domy a statky na Starém městě spolkly paneláky