V pondělí 2. října startuje podzimní běh přednáškového cyklu pro veřejnost, který v Domě U Ferusů na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích pořádá Národní památkový ústav.

První přednáška nového cyklu nazvaná "Nesahej mi na tu halapartnu, hochu!" se zaměří na zachycení průvodcovské praxe po hradech a zámcích ve více než čtyřech desítkách českých a československých hraných filmů a televizních inscenací, které vznikly v rozmezí let 1919–2019. Světem filmů, ve kterých se průvodcuje, zájemce provede Petr Hudec z kroměřížského pracoviště NPÚ. Přednáška začíná vždy v 17 hodin a je zdarma.

V dalších přednáškách cyklus nabídne:

Podělí 16. 10. 2023, Mgr. Kristina Popelka, Kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu. Superstar šlechtické společnosti 19. století. Přednáška bude o životě Eleonory ze Schwarzenbergu, který připomíná romantický film. Hlavní hrdinka z nezámožné rodiny díky své nevšední kráse a jiskřivému šarmu zaujme pohádkově bohatého a nadto pohledného knížete, za nějž se vdá a který ji pak až do konce společných dní na rukou nosí. Její estetické cítění zůstane navždy nesmazatelně otištěno v jedné z nejvýraznějších zámeckých staveb v Čechách, na zámku Hluboká, a její odkaz stále žije, ačkoliv od její smrti letos uplynulo již 150 let.

Staré mapy

Další přednášku má v pondělí 30. 10. 2023, ThDr. Mgr. Šárka Steinová, Th.D., České země a jižní Čechy uprostřed Evropy na starých mapách. Prostřednictvím starých map a plánů nahlédneme do jihočeských hraničních hvozdů a jihočeské krajiny ovlivněné dolováním nerostných surovin. Opomenutá nezůstane ani řeka Vltava se svými přítoky jako důležitá obchodní cesta.

V listopadu následuje 13. 11. 2023, Ing. arch. Pavel Prouza, Záchrana, obnova a zprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči.

Parostrojní pivovar v Lobči je velmi hodnotná industriální stavba s dlouhou a složitou historií, které však ještě nedávno hrozil zánik. Díky skupině mladých architektů byl původně renesanční pivovar obnoven a byl mu vrácen i původní účel, neboť se v něm znovu začalo vařit pivo.

Technice bude věnována i přednáška 27. 11. 2023, Mgr. Michal Horáček, Výzkum a prezentace historických továrních komínů. A cyklus zakončí přednáška 18. 12. 2023, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D., Jan Bulíř, zapomenutý jihočeský malíř.