Třiadvacátého prosince 1923 vyhořel palác sdružení YMCA nacházející se v prostoru, kde stojí dnes obchodní Mercury Centrum s autobusovým nádražím na střeše.

Celý komplex, více dřevěný, než zděný, byl zničen, zůstala jen přístavba. Běžný termín YMCA byl zkratkou organizace Young Men´s Christian Association, volně přeloženo „Křesťanské sdružení mladých lidí.“ Zkratka YMCA se hovorově skloňovala - cvičil jsem v YMCe, večer jdu do YMCy.

Nádraží po leteckém bombardování. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Nádraží po náletu, příjezd císaře i čelní srážka

List Republikán z 11. února 1924 informoval, že YMCA otevřela ve zděném přístavku na dvoře za spáleništěm čítárnu. Otevřena jest denně od 9 hod. ráno do 9 hod. večer. Vyloženy jsou noviny a časopisy Republikán, Jihočech, Stráž lidu, Jihočeské listy, Hlas lidu, Jihočeský dělník, Pošumavský kraj, Jihočeský sportovní týdeník, Jihočeský národohospodář, Pondělník, Budweiser Zeitung, Otavan, Prácheň a další vydávané mimo jižní Čechy.Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Zdroj: Deník/ Redakce

Před 14. únorem 1924 znovu otevřelo sdružení YMCA v přístavbě, která odolala požáru, své loutkové divadlo. První představení se jmenovalo „Bláznivý rytíř“. V neděli 17. února 1924 se hrál „Loupežník na Čechohradě“ o třech jednáních, vstupné 50 hal., dospělí 1 Kč. Na další představení zve Kašpárek.

Zimní motocyklový závod Budějovice - Hradec - Tábor, budějovické náměstí Svobody, 1929. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Bryčky na náměstí, mlékař ve stoce i závody motorek

Kluby, sportovní činnost a také řadu kroužků, třeba kroužek abstinentů, kroužek nekuřáků, se nepodařilo obnovit. Administrativa a autoškola YMCA se přestěhovaly na Rudolfovskou. Později zaniklo na původním místě i divadlo a čítárna. V provozu zůstala celou první republiku jen „První jihočeská autoškola YMCA“ a několik aktivit na Rudolfovské v domě bývalého hostince U Sarajeva. Léta se v paměti YMCA připomínala. Kolega Moureček házel v YMCe koulí, což připomněl, když mnohem později ve svém vyšším věku si šel na sportovních hrách ROH zase koulí hodit.

Autor: Jan Schinko