Na všech frontách posilují obchodníci své pozice, aby vyhověli zákazníkům při vrcholící nákupní horečce před Štědrým dnem. Prodlužují se otevírací doby, ve směnách jsou další lidé a připravují se větší zásoby zboží. Díky tomu, že je letos vrchol Vánoc v pondělí, očekává se o víkendu skutečně mimořádný nápor kupujících.

Například budějovický supermarket Terno bude podle ředitelky Renaty Podlahové otevírat o víkendu a v pondělí už od šesti hodin, aby se ranní zájem zákazníků více rozprostřel. Tržby ale stoupají už teď. „Rozhodně blížící se Štědrý den poznáváme. Už uplynulý víkend byl nad rámec běžných tržeb,“ říká Renata Podlahová a dodává, že vedle většího objemu se pozná změna také na skladbě prodaného zboží. Z regálů více než kdy jindy mizí třeba luxusnější alkohol.

Obrat roste nejen v potravinářských prodejnách. Podle každoroční předvánoční bilance patří v budějovickém IGY mezi nejoblíbenější dárky knihy, elektronika nebo stavebnice. Pod stromečkem se v řadě domácností objeví podle Pavlíny Jandové, marketingové manažerky IGY Centra, také mobilní telefony nebo tradiční rodinné deskové hry.

Vrcholící předvánoční horečka je znát v obchodech už nějaký čas. Peče se cukroví a chystají se potřeby pro slavnostní štědrovečerní večeři.

Podle Heleny Šímové, ředitelky řetězce Trefa, mizí z pultů rychleji než jindy zboží s delší trvanlivostí, kterým se domácnosti předzásobují – momentálně třeba mouky, bramborové směsi nebo strouhanky. „O víkendu očekáváme, že to budou chlebíčkové večky, saláty a uzeniny,“ vypočítává některé položky oblíbené u zákazníků Helena Šímová a dodává, že v obchodech Trefa, patřících pod českobudějovickou Jednotu, bude zájem například i o kolekce.
Podle Renaty Podlahové, ředitelky českobudějovického supermarketu Terno, je už teď poznat větší obrat u mandarinek nebo pomerančů. „Lidé dělají ovocné mixy,“ říká Renata Podlahová s tím, že velmi žádané nyní budou také saláty – vlašský nebo bramborový, už na Štědrý den. „Máme čtyřicet druhů pomazánek a salátů,“ připomíná ředitelka Terna a připojuje i další priority zákazníků. „Zajímavé je, že i před Vánoci se prodávají sekty a večky, stejně jako před Silvestrem,“ říká Renata Podlahová. Více na odbyt jde nyní i luxusnější zboží, jak v potravinách, tak u nápojů, třeba dražší značky alkoholu. A aby se trochu rozložil ranní zájem zákazníků, tak v Ternu otevřou o víkendu a v pondělí o hodinu dříve než jindy, zákazníky přivítají už od šesti hodin.

JEN DOPOLEDNE
Na Štědrý den by ale všichni kupující měli pamatovat na to, že podle zákona smí být ve velkých obchoďácích otevřeno pouze do 12 hodin. Potom zůstanou k dispozici jen některé menší obchody. A ve dnech 25. a 26. prosince zpravidla mají zavřeno i malé prodejny. Výjimku pro zapomnětlivé tvoří například čerpací stanice pohonných hmot.
Označení adventních nedělí za bronzovou, stříbrnou a zlatou (někdy se první neděle označuje jako železná) nesouvisí s církevními tradicemi, ale je zcela novodobou záležitostí. Tři neděle před Štědrým dnem začali mít ve 20. století otevřeno obchodníci, aby vyšli zákazníkům vstříc a umožnili jim nakupovat, ač jinak bylo o nedělích zavřeno.

Jak bude otevřeno:
Terno Č. Budějovice – 23. 12. od 6 do 21 h., 24. 12. od 6 do 12 h.;
IGY Č. Budějovice – 23. 12. pasáže od 9 do 21 h. / Albert od 7 do 21 h., 24. 12. pasáže
od 9 do 12 h. / Albert od 7 do 12 h.;
Globus Č. Budějovice – 23. 12. od 7 do 22 h., 24. 12. od 7 do 11.30 h.;
Kaufland Č. Budějovice – 23. 12. od 7 do 22 h., 24. 12. od 7 do 11.45 h.