Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladiny řek stoupají, leckde platí stav ohrožení

Českobudějovicko - Vytrvalý déšť zvedl v noci na neděli hladiny mnoha toků na Českobudějovicku. Kritická je situace na Malši, v Boršově nad Vltavou začínají lidé pytlovat písek, problémy jsou i s Dobrovodskou stokou.

1.6.2013 30
SDÍLEJ:

Rozbouřená Vltava v noci z 2.na 3.června pod lávkou u Plášťového mostu v Českém Krumlově. Voda v řece kolem půlnoci o pár centimetrů opadla.Foto: Deník/Václav Pancer

SLEDUJTE OD PONDĚLNÍHO RÁNA: ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ: Voda klesá po milimetrech!

8.53:  Dobré zprávy z radnice. Teplárna začne postupně zprovozňovat centrální předávací stanici CPS 2 na Dlouhé louce. Tomu musí předcházet odčerpání laguny ve Stromovce za pomoci hasičů. Postupně by se tak měla začít obnovovat dodávka teplé užitkové vody a později i tepla na levém břehu Vltavy v sídlištích Máj a Vltava, což se podaří pravděpodobně v podvečerních hodinách.

8.47: V tuto chvíli je na území jižních Čech v akci 532 profesionálních hasičů a nepočítaně dobrovolníků. Za noc zasahovali u 631 událostí a evakuovali 744 lidí ze zaplavených oblastí.

8.11: Povodeň zastavila na jihu Čech i vlakovou dopravu. Omezení provozu se stále týká těchto míst. Trať 190 | úsek Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice. Předpokládaný konec omezení - dnes, 12:00. Trať 192 | úsek Číčenice - Temelín. Předpokládaný konec omezení - dnes 12:00. Trať 195 | úsek Vyšší Brod klášter - Loučovice. Předpokládaný konec omezení - dnes 23:59.

8.01: Aktuální povodňová situace si vyžádala následující omezení v provozu MHD - Linka 7 - spoje odkloněny na konečnou zastávku "Boršov nad Vltavou, Náves", nejsou obsluhovány zastávky "Boršov nad Vltavou, U Mostu" a Boršov nad Vltavou, Březí". Linka 10 - spoje jsou ukončeny na konečné zastávce "Roudné, Náves", obsluha obce Vidov je zajištěna náhradním autobusem kvyadlově mezi zastávkou "Vidov, Náves" a "Nové Hodějovice - točna".

7.45: V Roudném na Českobudějovicku toho dnes moc nenaspali. Svědčí o tom vyčerpaná hlas starosty Gustava Hada. "Okolo třetí hodiny hladina vystoupila na maximum, nyní máme mírný pokles. Nejsou ohroženy žádné domy," hlásí starosta Roudného. Protipovodňový val vydržel. "Měli jsme nějakou rezervu. Když neprší, je to dobré a nemusíme ani čerpat," vysvtěluje. Včera zasahovalo v obci osm jednotek hasičů, kteří čerpali vodu. "Val funguje, do obce se nic nedostalo. Nebyly to vyhozené peníze," říká Gustav Had.

7.30: Redaktoři Deníku sledují od rána situaci v terénu. Na Malši u Malého jezu hladina vody poklesla. To samozřejmě vítají i místní obyvatelé. Paní Ludmila přišla zkontrolovat dnes již okolo šesté val u Malého jezu. "Zahradu mám u řeky, ta ještě zatopená. Včera ve čtyři už tam byla voda. Jsem ráda, že voda alespoň trochu ustupuje."

Jitka Brychová byla dnes poprvé se synem zkontrolovat řeku v 5:30. "Sledujeme stav vody podle rybníčku," řekla. Jaromír Brych byl rád, že lidé přišli včera pytlovat a pomohli. "My jsme nemohli, protože jsme stěhovali vlastní věci," vysvětlil se slovy díků.

7.20:  Ve 20.30 hodin byla včera zahájena evakuace obyvatel z určených ulic, tato evakuace proběhla velmi dobře a spořádaně. Ubytovacích kapacit nabídnutých městem v Hotelovém areálu Blanice využilo celkem 13 evakuovaných osob, ostatní vyhledali ubytování u svých příbuzných, 4 osoby se odmítly evakuovat.

7.02: Ranní měření hladin toků na Českobudějovicku: Vltava v Budějovicích - 421 cm (setrvalý stav), Malše v Roudném - 379 cm (setrvalý stav), Malše v Římově - 264 cm (setrvalý stav), Stropnice v Borovanech - 274 cm (setrvalý stav). U všech toků jde o mírný pokles do 10%.

06.25: Od včerejší jedenácté hodiny klesla hladina stoky na Suchomelské u garáží asi o třicet centimetrů. Stoka však stále zůstává rozvodněná. Místní hlásí drobné škody.

23.40: Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích vyhlásil materiální sbírku humanitární pomoci. "Prosíme o poskytnutí:
úklidových prostředků jako jsou vědra, košťata, domácí čistící a dezinfekční úklidové prostředky, hadry na podlahy, pracovní a gumové rukavice, koleček pro odvoz naplaveného materiálu a drobného nářadí jako jsou lopaty, motyky hrábě a apodobně," sdělila Hana Vacovská, ředitelka úřadu OS ČČK Č. Budějovice

Uvedenou materiální pomoc je možné osobně přinést do sídla Oblastního spolku ČČK České Budějovice, Husova 20, České Budějovice denně v době od 8 do 17 hodin. V této chvíli nevybírá ČČK ošacení.

Přispět můžete i finančně pomocí DMS: SMS pošlete ve tvaru DMS CCK na číslo 87777 nebo na účet Fondu Humanity ČČK: 222885/5500, bez var. symbol.

23.30Teplárna České Budějovice začala kolem dvaadvacáté hodiny s odstavováním parovodu Máj, který je téměř kompletně zatopený zvyšující se hladinou rozvodněné řeky Vltavy. "Tím dojde k omezení dodávek páry do Centrální předávací stanice 1. Důsledkem bude pravděpodobně snížení dodávek tepla a teplé vody v oblasti velkých sídlišť a také okolí věznice, Budvar arény a okolních objektů. Centrální zásobovací stanici 1 držel do této chvíle v provozu záložní parovod, ale situace se vyvíjí každým okamžikem. Nelze proto vyloučit, že její provoz neudrží ani záložní parovod," sdělil mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. V případě poruch nebo přerušené dodávky lze volat non-stop dispečink teplárny 389 003 222 nebo 729 903 222.

23.21: Hladina Vltavy v Českých Budějovicích je na úrovni dnešní 13. hodiny. Další pokles zřejmě zpomalí vypouštění Římova, více vody vypouští také Lipno.

23.10: Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policejním prezídiem zřídilo psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Linka funguje NONSTOP na telefonním čísle 974 834 688. „Linka je určena zejména pro občany zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové Integrovaného záchranného systému), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi," informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

22.55: V Roudném očekávají zvýšení hladiny kvůli upouštění Římova. "Zatím se to drží od baráků, i když to už nějaké odnesly. Nám tady dělá paseku stoka, která je z celého Roudného, máme pod vodou celé zahrady a my bohužel i bazén," hlásí Eva Štětinová z Roudného. "Čekáme, že voda se přivalí během minut," dodala.

22.45: Vyhráno ještě nemají v Roudném a dalších obcích na Malši. Římovská přehrada zvedla stavidla a vypouští od prakticky stejné množství vody, které do ní přitéká, tedy 153 krychlových metrů za vteřinu. Tedy o polovinu více než před hodinou a dvojnásobek toho, co odtékalo z přehrady v 18 hodin. 

22.30: Vltava v Českých Budějovicích stále pozvolna klesá. Krajské město má už zřejmě za sebou desetiletou povodeň, pro kterou platí hranice průtoku nad 452 metrů krychlových za vteřinu. Vltava kulminovala na 575 metrech krychlových za vteřinu. Pro padesátiletou povodeň by se musela dostat na 750 metrů krychlových za vteřinu.

21.59: Povodňová komise v Týně nad Vltavou bude znovu zasedat časně ráno, jednání proběhne v noci, jen pokud by se dělo něco mimořádného. V každém případě budou členové komise, policie, městské policie, hasiči a další lidé pracovat nepřetržitě i během nočních hodin. Stále platí tel. čísla 385 772 203, mobil 725 032 591 pro poskytování důležitých informací. Dobrovolníci aktivně pracovali na přípravě a rozmístění pytlů s pískem, aktuálně se čeká na další vývoj situace a noví lidé nejsou v tomto okamžiku potřeba, při změně situace bude zveřejněna výzva.

21.55: Pozvolna klesá i hladina Malše v Římově, kde řeka kulminovala v 19 hodin. Oproti sedmé hodině večerní zde byla hladina Malše ve 21.20 hod. o čtyři centimetry níže na hodnotě 371 cm. Klesá rovněž hladina Stropnice v Pašinovicích (342 cm ve 14 hodin oproti 289 cm ve 21 hodin).

21.45: K nedělnímu odpoledni bylo na jihu Čech evakuováno celkem 506 osob. Doprava je uzavřena či omezena na 38 místech. Hasiči jsou v plném nasazení stejně jako policie, která má přímo v terénu 250 policistů. Z pohledu záchranné zdravotní služby však nebyla hlášena žádná mimořádná událost a zatím nebylo zapotřebí ani zásahu letecké záchranné služby. Informace vyplývají z nedělního podvečerního jednání krajské povodňové komise.

21.35: Velká voda omezila železniční dopravu v regionu. Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové je zaplavená trať mezi Hlubokou nad Vltavou a Zliví nebo mezi Číčenicemi a Protivínem (stanice Ražice). "Na trati Vyšší Brod klášter - Lipno nad Vltavou je zaplavena trať u Loučovic, na trati Číčenice - Temelín je velká voda u Bohumilic. Cestující budou místo vlaků ještě v pondělí vozit autobusy," informovala mluvčí. Doplnila, že výluky plánované na pondělí v úsecích České Budějovice - Veselí nad Lužnicí a Horní Planá - Černý Kříž - Nové Údolí jsou z důvodu záplav zrušeny.

21.03: Od nedělní 20. hodiny funguje informační linka krajského úřadu, kam se může veřejnost obracet s dotazy ohledně povodní. Na číslo 800 100 450 se dovoláte nonstop až do pondělní 18. hodiny. V dalších dnech pak bude linka v provozu vždy od 8 do 18 hodin.

20.48: Hladina řeky v Týně nad Vltavou stále stoupá. Odhady vzrůstu navýšení hladiny řeky se pohybují v rozmezí od půl metru až do výše 1,5 metru. Vzhledem k těmto okolnostem se povodňová komise rozhodla připravit a uskutečnit evakuaci obyvatelstva z těchto ulic: Legií, Vinařické náměstí, Zadní a Přední Podskalí, Břehy a nábřeží 5. května. "Oslovení k přípravě a k provedení evakuace provede Městská policie a členové Jednotky SDH Týn nad Vltavou. Na základě vývoje situace může být provedena evakuace obyvatelstva i z jiných ohrožených lokalit našeho města. Před vlastní evakuací je nutné, aby si každý občan zabezpečil svůj majetek, přeparkoval svá vozidla na bezpečná místa apod.," informoval starosta Týna Milan Šnorek.

20.45: Na vybraných místech kraje platí stav nebezpečí. Rozhodl o tom jihočeský hejtman Jiří Zimola, a to s ohledem na očekávanou kulminaci některých jihočeských toků. Stav nebezpečí platí od neděle 2. června od 20. hodiny, kdy začíná nonstop fungovat pracovní skupina krizového štábu. Tento krok Jihočeskému kraji umožňuje větší pravomoci při pomoci obyvatelům. Krizová opatření se týkají např. vstupu do zaplavených území, přímého vyžádání pomoci, zvýšené péče o děti a mládež, snazší organizace při evakuacích nebo zásobování.

20.33: Hladina Vltavy v Českých Budějovicích začala pozvolna klesat. Nejvýše byla podle měření hydrologů v 18 hodin (486 cm), v 19.50 hod. byla její hladina na výšce 479 centimetrů.

19.15: V Týně nad Vltavou zasedla povodňová komise. Pro případ evakuace má město připravené kapacity v Hotelovém areálu Blanice. Uzavřena je ulice Legií, Zadní a Přední Podskalí v obou směrech a vjezd na parkoviště pod kostelem.

18.00: V Havlíčkově kolonii v Českých Budějovicích stále asi stovka lidí staví hráz z pytlů s pískem. Jsou odhodlaní zůstat, dokud bude potřeba. "Byli jsme tu mezi prvními. S přítelkyní jsme od včera sledovali zpravodajství a dnes ráno volali na městskou policii a ptali se, kde můžeme pomoci. Sami sice bydlíme v Mladém, kde nás voda neohrožuje, ale myslíme si, že každý, kdo má možnost, byl měl přiložit ruku k dílu," řekl Mathias Haas.

17.05: Další informace z českobudějovického dopravního podniku: na lince MHD č. 11 nejsou obsluhovány zastávky Průběžná, Pražské sídliště a Čéčova. Spoje jsou odkloněny přes okružní křižovatku v Průběžné ulici zpět přes zastávku Strakonická - Möbelix.

16.53: Aktuální povodňová situace si vyžádala některá omezení v provozu českobudějovické MHD. Linky 4 a 6 - není obsluhována zastávka Hrdějovice, Náves. Linka 7 - spoje odkloněny na konečnou zastávku Boršov nad Vltavou, Náves, nejsou obsluhovány zastávky Boršov nad Vltavou, U Mostu a Boršov nad Vltavou, Březí. Linka 10 - spoje jsou ukončeny na konečné zastávce Roudné, Náves, obsluha obce Vidov je zajištěna náhradním autobusem ze zastávky Nádraží přes Nové Hodějovice. Linka 12 - není obsluhována zastávka Havličkova kolonie - Malý jez.

16.40: V důsledku vydatných srážek natekla dešťová voda z volné krajiny na nádvoří vltavotýnského gymnázia a odtud ve velkém množství zaplavila 1. podzemní podlaží, v němž se nachází některé šatny, gymnastický sál, školní kuchyně, jídelna a skladovací prostory. "Díky rychlému zásahu vltavotýnské jednotky SDH byla voda během dopoledne ze zaplavených prostor odčerpána a nyní probíhá v těchto místech intenzivní úklid. Předpokládám, že během odpoledních hodin bude úklid dokončen," řekl ředitel gymnázia Karel Hájek. Výuka může v pondělí probíhat bez omezení s tím, že zcela jistě nebude v pondělí v provozu školní kuchyně. Je totiž potřeba odstranit poruchy v elektrických rozvodech a také dezinfikovat zaplavené prostory. "Proto by bylo zítra, to je v pondělí 3.6.2013, vhodné, aby se žáci vybavili vydatnou svačinou a také nápoji," vyzval Karel Hájek. "Pro případ dalších srážek byla učiněna opatření k odklonění záplavové vody od prostor školy, a to vytvořením zábrany s použitím slisovaných balíků slámy, zeminy a pytlů s pískem," dodal.

16.30: Nedaleko mostu ve Strakonické ulici v Českých Budějovicích se chystá stavba mobilní protipovodňové stěny. Podle předpovědi by hladina Vltavy mohla ještě stoupat.

16.07: Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který právě míří z Českých Budějovic na mimořádné večerní jednání vlády, přislíbil Jihočechům postiženým povodní finanční pomoc od státu. "V této chvíli je předčasné mluvit o konkrétních částkách, ale řádově stovky milionů korun vláda mezi občany České republiky, které postihla povodeň, rozdělí. I za cenu zákona o změně státního rozpočtu," řekl Martin Kuba Deníku.

15.40: Dobrovolní hasiči v Hrdějovicích měli pohotovost už v sobotu. „V jedenáct večer byl sraz, tím to začalo," konstatoval jeden z trojice hasičů, kteří hlídali v neděli po poledni před zbrojnicí. Tu obtékala voda ze dvou stran. Přes náves se vysokou rychlostí hnal potok a protože mezi domy měl málo místa, našel si ještě druhou cestu a kolem hasičské zbrojnice se po jedné z místních silniček valil do polí. „Na konci vesnice se tak vytvořil skutečný ostrov z několika domů obtékaných vodou. Soukromé protipovodňové opatření si pochvalovala Jana Marková. „Máme záklopku na kanalizaci. V domě u maminky je proto sucho," zmínila Jana Marková, ale dodala, že celou noc kvůli silnému dešti nespala. V létě v minulém roce ale měli v domě hasiče na čerpání vody několikrát, když do Hrdějovic vtrhla voda z okolních polí při přívalových deštích.

15.20: V Doudlebech sledovala hladinu řeky Eva Mičanová. Voda se jí už dostala do přízemí rodinného domu – bývalého mlýna, který obývá společně s rodiči. „Jsem z toho už na palici. Od rána s klukama stěhujeme věci ze sklepa do prvního patra, aby škody byly co nejmenší. Byly tady pánové z povodí a ti říkali, že prý voda do večera vyleze ještě o čtyřicet centimetrů. Já se z toho snad zblázním," komentovala zvyšující se hladinu Malše Eva Mičanová.

14.52: V Pištíně bydlí hned vedle potoka František Klepal. „Králíkárnu stěhuji po třetí," posteskl si starousedlík a dodal, že ve sklepě mu plavou brambory. Dvě auta ale naštěstí stačili obyvatelé domu vyvézt z garáže na výše položenou silnici a na vedlejší hřiště. Zahradou kolem domu stále proudí voda z potoka a z polí. Odtéká naštěstí rychleji než při poslední povodni, kdy ji zadržoval mostek pod silnicí na Pašice, ten je nyní po rekonstrukci a potok pod ním rychle proudí dál na Blata. Přesto vodník v zahrádce nesedí v zeleni, nýbrž v nově vzniklém rybníčku. „Dneska mě vzbudil syn ráno v šest hodin, že je zle," vrací se k začátku perného dne Josef Klepal a s nadějí v hlase dodává, že horší už to snad nebude.

14.48: Po sociálních sítích již kolují i vtipy na téma rozvodnění toků. Jeden z nich zní: Dobrá zpráva pro vodáky, všechny jihočeské silnice jsou sjízdné.

Telefonní linka českobudějovického magistrátu, na níž je možné získat aktuální informace v souvislosti s rozvodněním toků a žádat o poskytnutí pytlů s pískem: 950 230 116, 950 230 117.

14.35: Vody v korytech řek a potoků na Českobudějovicku dál přibývá. Zatímco například hladina Vltavy dosahovala v neděli ve 13.10 hod. výšky 450 centimetrů, ve 14.10 hodin už byla na výšce 458 centimetrů. Hladina Malše v Roudném pak během šedesáti minut vystoupala o sedm centimetrů, když ve 14.20 hodin dosáhla 362 centimetrů. Informace vyplývají z měření Českého hydrometeorologického ústavu.

14.25: „V sadu je třičtvrtě metru vody, plot voda strhla," líčí následky povodně František Marek z Hrdějovic. „Stodolou nám tekla voda do dvora a vraty na náves tekla ven," říká obyvatel Hrdějovic k povodni, která přišla už v noci. Statek zaplavila voda z polí. Potok, který je hned vedle, se změnil v regulérní řeku. A značka, která je na sloupu plotu a ukazuje nejvyšší hladinu v roce 2002, byla dokonce tentokrát ještě mírně překonána. "Prosakuje mi to ke kotli, chodím každých dvacet minut vytírat a vylévat vodu. Za hodinu to stouplo o metr," přiblížil František Marek rychlost, s jakou v noci zaútočil vodní živel.

13.51: Na šest se pytlů naplnili pískem v Boršově nad Vltavou. Hráz z pytlů pak ochránila silnici pod skálou, která vede k místním těstárnám. V domech obyvatel Boršova působí problémy hlavně dešťová voda, kterou nestačí pobrat kanalizace.

13.12: Podle posledního měření hydrologů dosahovala hladiny Vltavy v Českých Budějovicích v neděli ve 12.50 hod. výšky 449 centimetrů. Průměrná výška hladiny přitom podle Českého hydrometeorologického ústavu činí 52 centimetry, při ničivých povodních v roce 2002 (konkrétně 13. 8.) hladina Vltavy vystoupala do výšky 652 centimetry.

13.03: Na Jiráskově nábřeží v Českých Budějovicích vyroste v součinnosti s krajským vojenským velitelstvím mobilní protipovodňová stěna. S ohledem na předpovídaný vývoj stavu vodních toků o tom rozhodl krizový štáb. Hráz vyroste souběžně s třídou Husova ve směru k Mlýnské stoce a slepému rameni Malše. Pytlová protipovodňová hráz se staví v lokalitě Mánesova a Roudenská v Havlíčkově kolonii. "Prosíme dobrovolníky o pomoc, kterou mohou nabízet v ulici K. Buriana na konečné MHD v Havlíčkově kolonii a nebo u lávky přes Mlýnskou stoku mezi třídou Husova a Sokolským ostrovem," zopakovala výzvu mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.

12.52: Českobudějovický magistrát žádá dobrovolníky z řad občanů města, kteří se chtějí podílet na stavbě povodňové hráze, aby se dostavili na konečnou MHD v Havlíčkově kolonii na parkoviště v ulici K. Buriana, nebo za Dlouhým mostem směr plavecký stadion.

12.23: Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, platí aktuálně na Českobudějovicku podle Českého hydrometeorologického ústavu na těchto tocích: Vltava (České Budějovice), Malše (Roudné), Stropnice (Pašinovice), Svinenský potok (Trhové Sviny). Na Stropnici v Borovanech a Malši v Římově platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti.

12.15: Na otázku, jak to vypadá v Plavu, měl starosta obce Jaroslav Hlach krátce po nedělním poledni jednoduchou odpověď: "Špatně." Voda prý stále přibývá, už zaplavila i příjezdovou cestu do vsi. "O hrozícím nebezpečí jsme uvědomili místní obyvatele i chataře," ubezpečil Jaroslav Hlach, jenž nešetřil kritikou na práci povodňového štábu. "Štáb funguje na nic. Jeho členové jsou teoretici. My si tu poradíme sami, ale potřebujeme dostávat přesné informace o tom, jak se situace může vyvíjet a co hrozí. Domluvil jsem se raději s římovským hrázným, že mě bude průběžně informovat," doplnil starosta.

12.03: Telefonní linku, na níž je možné získat aktuální informace v souvislosti s rozvodněním toků a žádat o poskytnutí pytlů s pískem, již českobudějovický magistrát zřídil. Čísla jsou: 950 230 116, 950 230 117.

12.00: V nejbližší době by měl českobudějovický magistrát zřídit bezplatnou telefonní linku, na které bude možné získat aktuální informace a obracet se s žádostmi o poskytnutí pytlů s pískem.

11.55: Situaci v Češnovicích sleduje už od sobotní osmé hodiny večerní velitel tamního sboru dobrovolných hasičů Vojtěch Růžička. "V půl třetí ráno jsem vyhlásil poplach a měli jsme to akorát," řekl našemu Deníku. Jeden z domů na češnovické návsi hasiči před přívalem vody uchránili protipovodňovým valem. "Před valem je šedesát centimetrů vody a za ním naštěstí sucho," popsal Vojtěch Růžička s tím, že jelikož je dům obklopen vodou, na kontroly sem hasiči musejí jezdit traktorem.

11.49: V sobotu ráno zasedala také povodňová komise obce s rozšířenou působností České Budějovice. Hlavním důvodem pro její svolání byla situace na řece Malši, která dosáhla v ranních hodinách druhého a posléze třetího stupně povodňové aktivity. „Pracovníci krizového řízení a povodňová komise jsou v neustálém kontaktu se starosty obcí Plav, Doudleby a Roudné. Ani jedna z těchto obcí však zatím nepožádala povodňovou komisi ORP ČB o hmotnou pomoc a vše řeší podle platných povodňových plánů svých obcí," řekl primátor Juraj Thoma. S ohledem na aktuální vývoj situace lze podle Thomy přepokládat, že hladiny řek Malše a Vltavy budou i nadále stoupat, a to zřejmě až do nedělních večerních hodin. Nelze vyloučit, že hladiny obou toků by na území města mohly kulminovat v případě Vltavy na úrovni tzv. dvaceti až padesáti leté vody a v Malši na úrovni tzv. desetileté vody. Proto bylo rozhodnuto o svolání krizového štábu města  České Budějovice a o preventivní stavbě pytlových hrází v oblasti od Malého jezu po ulici Mánesova.

11.40: V neděli ráno zasedli k jednání členové krajské povodňové komise. Zasedání svolal jihočeský hejtman Jiří Zimola. "Profesionální složky Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje byly nasazeny v plné pohotovosti již v noci, na mnoha místech navíc pomáhají dobrovolní hasiči," shrnul Jiří Zimola. K osmé hodině ranní bylo na území Jihočeského kraje vyhlášeno 21 třetích povodňových stupňů. Na  přehradách v Husinci a Římově byl preventivně zvýšen odtok na maximální hodnoty,  Rybářství Třeboň začalo s upouštěním rybníků již v pátek. Největší plochy rybníků Rožmberk a Bezdrev mají dostatečnou retenci (zásobní prostor), nicméně očekává se kulminace stavu na Lužnici a Nežárce a rybnících na Novohradsku. Plné jsou již rybníky Horusický a Bošilecký," upřesnil jihočeský hejtman Jiří Zimola. Kvůli zaplaveným územím bylo uzavřeno 27 úseků silnic, například v Ševětíně nebo Borku. Povodňová komise zasedne k jednání znovu v neděli v 16 hodin.

11.30: "Čerpáme a zase čerpáme," shrnul aktuální situaci půl hodiny před nedělním polednem Martin Novotný, vedoucí operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Doplnil, že ačkoliv se situace zdá být dramatická, hasiči k žádným zásahům, při nichž by šlo takzvaně o život, na Českobudějovicku vyjíždět nemuseli. Kromě čerpání vody hasiči odstranili ze silnic a cest několik popadaných stromů.

Jak se velká voda valila regionem do nedělního dopoledne

"V kraji máme nasazeno 53 jednotek. Evakuovaných evidujeme 60 a zachráněných 15 osob," popsal situaci v neděli před 9. hodinou Martin Sviták z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. "Prioritní je záchrana osob," zdůraznil Martin Sviták k množícím se žádostem o čerpání vody ze zaplavených sklepů a domů.

Podle informací z nedělního dopoledne byla kulminace toků posunuta na dobu po poledni, ale bude záležet na aktuálním vývoji situace.

Kritická byla situace podle hasičů na Českobudějovicku hlavně v okolí Malše, od římovské přehrady dolů po toku řeky. Tam se dopoledne připravovaly další evakuace.

V Boršově nad Vltavou začali dopoledne shánět dobrovolníky na pomoc při pytlování písku. "Ve Vltavě právě protéká kolem 400 m3/s vody. Hladina řeky stále stoupá. Přijďte k železničnímu mostu," uvedl místostarosta Miroslav Nejedlý.   

Problémy byly i s Dobrovodskou stokou v Českých Budějovicích. Ta se změnila v regulérní řeku. Navíc mostky na Pražské třídě, na křižovatce s Nádražní, zbrzdily vodní tok, který se vylil z břehů a zaplavil desítky garáží podél Nádražní ulice. Majitelé garáží nemohli přijít na jméno především radnici. "Slibujou, slibujou, slibujou a nic se neděje. Kdy udělají ty propustě na Pražské," rozhořčoval se Pavel Šachl, který naštěstí auto odvezdl už večer. Mnoho jiných majitelů garáží ale takové štěstí nemělo a jen rezignovaně sledovali, jak voda opanovala celý areál. "Mám tu garáž dvanáct let. Třikrát vytopenou. Radnici? Těm je to v pohodě, oni jsou v teple a v suchu. Ale daně chtějí," komentoval rozlévající se vodu Josef Plch z Pekárenské ulice.

O rekonstrukci mostů na Pražské třídě se mluví už roky, ale jde o krajské silnice a dosud město, kraj ani povodí nedokázali přes opakující se problémy najít shodu a situaci zlepšit. O možnosti přeložení Dobrovodské stoky se hovořilo až v souvislosti s rokem 2014.

Dopoledne už byla kritická situace například také v Hrdějovicích.

Svinenský potok v Trhových Svinech, Stropnice v Pašinovicích a Malše v Roudném. V těchto tocích na Českobudějovicku hladina vystoupala do nedělního rána natolik, že zde vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Na Vltavě v Českých Budějovicích platí stav bdělosti.

Společnost E-ON zaznamenala čtyři poruchy na linkách vysokého napětí v oblasti Novohradska a desítky poruch na linkách nízkého napětí v celém Jihočeském kraji. Technici navíc začali preventivně vypínat trafostanice v Českém Krumlově a Soběslavi. " Zatím je to ještě bez vlivu na dodávky elektřiny, nicméně v horizontu jedné až dvou hodin dojde k vypínáni i trafostanic, které jsou napojené na domácnosti a dojde tedy k omezení dodávek elektřiny v dotčených oblastech. Důvodem tohoto vypínání je stoupající hladina vodních toků. Tyto preventivní kroky nám pomohou bezprostředně po opadnutí hladiny řek co nejrychleji opět dodávky zprovoznit, " uvedl mluvčí Vladimír Vácha.

V neděli nad ránem byl v Jihočeském kraji podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyhlášen extrémní stupeň povodňového nebezpečí.

"Nyní čekáme, co udělá Malše, jejíž hladina měla kolem sedmé hodiny ranní kulminovat," doplnil Martin Novotný s tím, že starostové Doudleb, Plavu a Roudného jsou o hrozícím nebezpečí informováni. Situace se ale později s přibývajícím deštěm začala zhoršovat.

V Českých Budějovicích se voda z koryta vylila už v neděli před osmou hodinou například v sousedství Strakonické ulice u supermarketu Terno, zaplaveny jsou i některé zahrady v Nemanicích.

Přitom ještě po sobotní 22. hodině hladina žádného z toků na Českobudějovicku podle údajů ČHMÚ nevystoupala natolik, že by vodohospodáři byli nuceni vyhlásit stav bdělosti, tedy první stupeň povodňové aktivity.

V neděli by v regionu mělo být zataženo s deštěm, který bude místy trvalý a vydatný. Ojediněle se čekají také bouřky. Srážky mají podle českobudějovického meteorologa Jaroslava Hüntermüllera ustávat až v neděli k večeru.

Silný déšť, který zasáhl i Českobudějovicko, potrápil už v sobotu zejména mnohé řidiče. Tekoucí voda se často objevila na komunikacích, kam občas z polí spláchla i hlínu nebo jiné nečistoty, například na trase z Týna nad Vlatvou do Bechyně. "Na některých místech to po velkých deštích bývá, už to ale znám, a tak jezdím opatrně," poznamenal k tomu Pavel Ždych z Českých Budějovic. "Jel jsem v sobotu zkontrolovat chatu na Lužnici a zvedla se i řeka," komentoval situaci na hranici Českobudějovického a Táborského okresu Pavel Ždych.

Nebezpečné situace dokázala voda vytvořit i ve městech. Obří louže na vozovce se například objevila na křižovatce Pražské třídy a Nádražní ulice v Českých Budějovicích.

Zvýšené hladiny vodních toků sice ještě v sobotu zůstaly pod prvním stupněm povodňové aktivity, ale přesto zkalená voda zřetelně stoupala v korytech i u Malše nebo Vltavy a dalších řek a potoků.

Na ústředně profesionálů hasičského záchranného sboru v Českých Budějovicích neregistrovali až do sobotní 18. hodiny v souvislosti se stoupajícími hladinami řek žádný podnět.

Autor: Edwin Otta, Martin Tröster, Andrea Zahradníková, Marek Prášil

1.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

V úterý 17. října cvičili hasiči slaňování na Husinecké přehradě.
63

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

České Budějovice – Nově otevřená část dálnice D3 odvedla většinu automobilového provozu z Borku. Na druhou stranu ale má stále na dopravní dění v obci vliv. Ukazuje se to i při projektu průmyslového parku u Hrdějovic.

Napadl dva muže, jednoho zranil

České Budějovice - Potíže bude mít 23letý mladík kvůli agresivnímu chování.

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení