V pátek se už povodňová situace na Českobudějovicku pomalu uklidňovala. Už totiž ve tři hodiny odpoledne nebyl v celém povodí Vltavy hlášen ani jeden třetí povodňový stupeň. Také v Plavě už hladina klesá, i když stále platí na některých místech na Malši druhý povodňový stupeň.


„Voda opadává, pomalu, ale jistě. Teď ráno klesla hladina asi o patnáct centimetrů, proto jsme spokojení,“ řekl v pátek hodinu po poledni starosta Plava Jaroslav Hlach. „Také si myslíme, že tu nebudeme mít žádné škody na majetku. Akorát ve dvou domech u silnice měli vodu asi deset centimetrů v garážích. Voda také natekla do sportovních šaten, co to ale udělalo uvidíme, až voda opadne. Je možné, že škody budou na pozemcích, kam se řeka vylila. To ale také uvidíme až tak dva tři dny,“ dodal starosta s tím, že snad počasí současný stav nezkazí.


Opatření pomáhá


Českobudějovická radnice si v souvislosti s velkým průtokem ve Vltavě chválí protipovodňová opatření, které se v těchto dnech staví právě v korytě Vltavě. „Podle odborníků protéká v těchto dnech kvůli vydatnému dešti korytem řeky Vltavy sto sedmdesát až sto osmdesát metrů krychlových za vteřinu. V tomto okamžiku dokonce dvě stě! I když prohrábka koryta není ještě dokončena, protipovodňová opatření se jasně ukazují jako opodstatněná,“ míní náměstkyně primátora Ivana Popelová.


Když v původním korytě pod Dlouhým mostem protékalo jenom sto padesát metrů krychlových za vteřinu, tak už se voda pravidelně vylévala na náplavku, kde se učí řídit lidé s autoškolami.


Drobné potíže se zvednutými toky musejí řešit vodohospodáři, kteří se starají o dodávky pitné vody. Zatím však všude pitná voda teče, ale některé čističky odpadních vod musely zastavit. To však není případ plavské čističky, která patří i při povodních k nejjistější zásobárně pitné vody.
„V důsledku dešťů se zvýšil zákal surové vody přicházející z přehrada na úpravnu vody, ale toto jsme okamžitě vyřešili zajištěním manipulace na přehradě Římov. Snížili jsme odběrné okno o pět metrů a kvalita se zlepšila. Dále jsme přijali přísnější kontrolní mechanismy na úpravně a upravili technologii zpracování vody. Povodňová voda se drží na povrchu přehrady. Průtok na odtoku z přehrady Římov je dnes přibližně desetinou toho, co protékalo při povodních v roce 2002,“ přiblížil v pátekFrantišek Rytíř, vedoucí Vodárenské soustavy Jižní Čechy.


Vodáci raději ne!


I když řeky klesají, Povodí Vltavy (PV) i tak důrazně varuje vodáky, že v současné době je extrémně nebezpečné sjíždět řeky.
„Situace na nejvíce vodácky využívaném úseku Vltavy Vyšší Brod až České Budějovice je ovlivněna odtokem v nádrže Lipno, který je nyní šedesát metrů krychlových za vteřinu. Na základě aktuální hydrologické situace může být odtok dále zvyšován,“ varuje vodáky tisková mluvčí PV Petra Krainová.
Právě kvůli nebezpečí na řekách obcházejí kempy nejen na Vltavě policisté a varují vodáky před vodním živlem. I tak se ale řada lidí na vodu vydává.