Dvacet počítačů putovalo dnes nad ránem do českobudějovické Sportovní haly. Na zdejší palubovce se totiž po uzavření volebních místností budou sbírat výsledky ze 180 jihočeských okrsků. České Budějovice tak mají největší sběrné místo v republice.

Parlamentní volby proto již nyní v krajském městě zaměstnávají desítky lidí. Zatímco se dnes ráno specializovaná firma starala o sčítací techniku v hale, předsedové volebních komisí absolvovali školení a obdrželi seznamy voličů. Poté již zamířili do svých volebních místností, kde budou držet stráž až do sobotního odpoledne. „Komise se scházejí v pátek v poledne, od této chvíle má předseda celý okrsek pod palcem,“ upřesnil pověřený tajemník českobudějovického magistrátu Václav Suchopár.

První voliči mohou své hlasy vhodit do urny dnes ve 14 hodin. Zájem o letošní parlamentní volby je nečekaně veliký. Svědčí o tom i počet voličských průkazů, které magistrát vydal. „O voličský průkaz požádalo celkem 1180 občanů. Před čtyřmi lety jej chtělo pouze 206 lidí, takže se dá mluvit o více než pětinásobném zvýšení,“ poznamenal Suchopár.

Ti, kteří volí jinde než v místě svého bydliště a požádali o voličský průkaz, si jej mohou vyzvednout i po dobu konání voleb na ohlašovně pobytu na radnici na náměstí Přemysla Otakara II. Volební průkazy cestovaly i k Jihočechům, kteří žijí v zahraničí, například v Německu, Nizozemí, Polsku, Francii, Rakousku či Itálii. Budou zde volit na zastupitelských úřadech.

Kvůli volbám opustila také řada lidí lůžka v českobudějovické nemocnici. „Pacienti, kteří chtěli volit a umožňuje to jejich zdravotní stav, byli buď propuštěni nebo se po odvolení vrátí do nemocnice,“ řekl mluvčí Jan Dušek. Ostatní mohou volit přímo v nemocnici.

O zapsání do zvláštního seznamu voličů požádalo v budějovické nemocnici 174 pacientů. Ty navštíví volební komise s přenosnou urnou. Zamíří také do vazební věznice, kde bude volit 107 lidí. Přenosnou urnu si mohou nepohybliví občané objednat i k sobě domů. „Zatím se nám ozvalo 50 zájemců. Požádat o přenosnou urnu je možné po celou dobu voleb na číslech 386805020 nebo 386805024,“ připomněl Suchopár.

Ani lidé, kteří na poslední chvíli zjistí, že nemají platný občanský průkaz, nebudou o právo volit ochuzeni. Nový průkaz mohou ihned a bezplatně získat na matričním úřadě v Jeronýmově ulici, který bude fungovat po celou dobu voleb. „V pátek budeme úřadovat do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin,“ doplnila vedoucí úřadu Eva Čečáková.

Jen v krajském městě se bude volit v 90 okrscích. Dva z nich mají letos novou volební místnost. Jedná se o okrsky číslo 71 a 72, jejichž obyvatelé doposud volili v budově Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy automobilní. Občané z okrsku číslo 71 nyní odevzdají svůj hlas v základní škole Grünwaldova a občané z okrsku číslo 72 v základní škole Matice školské.

Po uzavření volebních místností a ručním sečtení hlasů uloží členové komisí výsledky na CD nebo přenosný disk a vypraví se do sběrného centra v českobudějovické Sportovní hale. Dopravovat je sem bude 13 aut. „Na palubovce budou pracovníci Českého statistického úřadu ukládat výsledky do 20 počítačů. To znamená, že zástupci 180 okrsků zde budou stát frontu. Zároveň musí jako na letišti projít přes dvě kontroly, které ověří všechny náležitosti. Stalo se například, že nepřinesli protokol podepsaný všemi členy komise a museli se vrátit,“ vzpomněl Suchopár.

Zvláštností je, že ať už se zde statistici přičiní jakkoli, Jihočeský kraj bude znát své výsledky jako úplně poslední. „Je to proto, že všechny hlasy odevzdané v zahraničí se nakonec připočítávají k našemu kraji,“ vysvětlil Suchopár s tím, že Jihočeský kraj získal tuto zajímavou výsadu díky losování.